Berghof Conflict Research

25/02/2015
berghof

Berlin – Almanya | www.berghof-conflictresearch.org

Berghof Conflict Research, 1993’te Almanya’da kurulan, çatışma araştırmaları ve barış politikası üzerine çalışmalar yapan bir düşünce kuruluşudur.

Hedefleri: Berghof Conflict Research’in hedefleri savaş sonrası bölgelerde barışın inşası için, şiddet içermeyen politikaya geçiş yapan direniş/kurtuluş hareketlerini desteklemek ve şiddet ve çatışma ortamını dönüştürmek için devlet ve devlet dışı aktörler arasında kurucu bir diyalog oluşturmaktır.

Çalışma alanları: Çatışma/savaş sonrası toplumun inşası; silahlı olmayan yollarla direniş/kurtuluş mücadelelerinin devamı; savaş sonrası toplumda da barış sürecinin inşası.

Çalışma yöntemi: Araştırma

Proje örnekleri: 

  • Batı Balkanlarda Geçmişle Yüzleşme ve Barışın İnşası (2010-2012) Bosna- Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’da Geçiş Dönemi Adaleti ve Uzlaşma üzerine çalışmalar yapan  Uluslararası ve Yerel İnisiyatiflerin ilişkileri üzerine kapsamlı bir araştırma.
  • Savaştan Politikaya: Devlet Dışı Silahlı Gruplar ve Güvenlik Geçiş Süreçleri (2010-) savaş sonrası devlet inşası döneminde silahlı mücadeleden siyasi mucadeleye geçişi deneyimleyen gruplar arasında bir ağ oluşturan bu çalışma, geçiş dönemi süreçlerinin güvenlik düzenlemelerini eleştirel ve kapsamlı olarak ele almayı amaçlamaktadır.

Proje bulgularına buradan ulaşabilirsiniz:
http://www.berghof-conflictresearch.org/en/projects/projektergebnisse/