The Center for Restorative Justice

25/02/2015

http://www.sfu.ca/crj/index.html

Simone Fraser Universitesi’nin Kriiminoloji bölümüne bağlı olarak kurulmuş bir inisiyatif. Çatışmanın toplum için büyütücü ve öğretici olabileceği düşüncesinden hareket ediyor. Bireylerin çatışmaların (kriminal olanların bile) çözümüne katkıda bulunabilecekleri/ve bulunmaları gerektiğine inanıyor.

Hedefleri: Merkez, bireylerle, topluluklarla, adalet komisyonları ve üniversitelerle işbirliği içinde, onarıcı adalet pratiklerini ve prensiplerini yaymaya ve desteklemeye çalışır. Ayrıca bir buluşma noktası olmayı hedefler.

Çalışma alanları: Çatışma çözümü, aborjinler ve feminist girişimler

Çalışma yöntemi: Program modelleri hazırlar, eğitimler, değerlendirmeler ve araştırmalar yapar,bu konudaki araştırmalara kaynak olmak için çalışmalar yapar (websitesi kurmak gibi) ve kurslar, seminerler, atölye çalışmaları düzenler.

Proje örnekleri:

  • MPower!: Mpower!, Centre for Restorative Justice tarafından kurulan bir inisiyatiftir. İnisiyatif, onarıcı adalet çalışmalarına öğrencilerin katkı sağlamasını teşvik etme amacıyla bir websitesi kurmuştur. Websitesine buradan ulaşabilirsiniz: http://www.sfu.ca/empower/