Temizöz Suçsuz ise #21İnsanıKimÖldürdü

 

İmza kampanyasına katılmak için: change.org/21insanikimoldurdu

İmza kampanyasına katılmak için: change.org/21insanikimoldurdu

İmza Çağrı Metni

1993-1995 yılları arasında Şırnak’ın Cizre ilçesinde Temizöz Davası kapsamında görülen 21 insan öldürüldü. Olayın üzerinden 22 yıl geçti, açılan dava kapsamında 48 duruşma görüldü ve birbiriyle tutarlı birçok tanık ifadesi alındı.

18 Haziran 2015 tarihli karar duruşmasından bir önceki duruşmada savcı Hasan Ali Erkan “suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturma ve bu teşekküle üye olma, adam öldürmeye azmettirme ve adam öldürme suçlarından” 48 duruşmadır yargılanmakta olan, davanın en önemli sanığı Emekli Jandarma Kıdemli Albay Cemal Temizöz dahil 8 sanık için “tanıkların ifadelerinin ve olaylarla ilgili kesin, inandırıcı ve vicdani kanaate uygun delil bulunmadığı” gerekçesiyle ayrı ayrı beraat talep etti!

5 Kasım’daki karar duruşmasında bu talep hükme bağlandı, tüm sanıklar aynı gerekçeyle beraat etti!

Bizler yakıcı bir süreçten geçtiğimiz bugünlerde, kamuoyunun dikkatini 1990’lı yıllarda Şırnak’ın Cizre ilçesinde işlenmiş olan cinayetlerden doğrudan sorumlu tutulan bu şahsın yargılandığı davaya çekmek için soruyoruz: Cemal Temizöz Suçsuz ise #21İnsanıKimÖldürdü?

İmza kampanyasına katılmak için: change.org/21insanikimoldurdu

Türkiye’de kolluk kuvvetleri tarafından işlendiği iddia edilen suçların cezasız kalması geleneği devam ediyor. Cezasız bırakılan her suç bir yenisini çağırırken, 1990’lı yıllarla yüzleşmedikçe ve katliamların faillerini yargı önüne çıkarıp adil bir şekilde yargılamadıkça, aslında faili belli olan faili meçhul cinayetler artmaya devam edecek.

Böyle bakıldığında, kolluk kuvvetlerinin toplumsal olaylarda aşırı/orantısız güç kullanımı, Roboskî, Gezi protestoları; Reyhanlı, Antep, Diyarbakır, Suruç ve Ankara bombalı saldırıları ve Cizre, Diyarbakır Merkez, Lice, Varto, Silvan, Yüksekova, Beytüşşebap ve Nusaybin’de yaşananlar, hesaplaşılmayan ve cezasız kalan bu cinayetlerin devamı olarak görülebilir.

Temizöz davası da dahil bu dönem işlenen devlet suçları ile ilgili açılan bir dizi dava, 1990’lı yıllarda devlet içerisinde gayrı resmi bir statüyle faaliyet gösteren Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Birimi’nin (JİTEM) de parçası olduğu kirli savaş operasyonları ile hesaplaşmak için çok önemli bir imkân sunmaktaydı. Fakat son dönemde beraatle sonuçlanan davaların da gösterdiği üzere bugün farklı bir siyasi irade söz konusu.

Kısa süre öncesine kadar haklarında güçlü iddianameler hazırlanan ve ağır hapis cezaları talep edilen, insanlığa karşı suç işledikleri iddiasıyla yargılanan komutanların bugün teker teker aklandığını görüyoruz. Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinin Aşağı Ölçek köyünde Nisan 1995 tarihinde Nezir Tekçi’yi zorla kaybettiği için canavarca his ile veya işkence ve tazip ile kasten öldürmeden suçlanan Yarbay Kemal Alkan ile emekli Albay Ali Osman Akın, Eylül 2015’te beraat etmişlerdi. Mardin’de 1992-94 yılları arasında 13 kişiyi yargısız infaz etmek iddiasıyla yargılanan Musa Çitil, Mayıs 2015’te Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2013/50 esas sayılı ve 2014/118 numaralı kararı ile beraat etmiş, ardından geçtiğimiz Ağustos ayında da terfi ettirilerek Diyarbakır ili Jandarma Tugay Komutanı olarak atanmıştı. Keza Silopi’de altı köylünün zorla kaybedilmesiyle ilgili yargılanan Emekli Tuğgeneral Mete Sayar, Temmuz 2015’te beraat ettirilmişti.

Aynı akıbet Temizöz Davası için de gerçekleşti!

Zira davanın sanıkları olan dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı Emekli Albay Cemal Temizöz, eski Cizre Belediye Başkanı ve korucubaşı Kamil Atağ, Kukel Atak, Tamer Atak, Adem Yakin, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Burhanettin Kıyak hakkında, davanın son duruşmasında savcılık tarafından beraat istenmiştir.

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2015/47 esas sayılı dosyası üzerinden devam eden davada beraat talebi Cumhuriyet Savcısı Hasan Ali Erkan tarafından yapıldı.

Böylesi bir resmi aklama süreci karşısında bizler sorumluların cezalandırılmasını, mağdur zararlarının giderilmesini ve toplumun hakikati bilmesi için 5 Kasım’a kadar hep beraber ısrarlı olarak bir kez daha devlete soruyoruz: Cemal Temizöz Suçsuz ise #21İnsanıKimÖldürdü?

İmza kampanyasına katılmak için: change.org/21insanikimoldurdu

Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği bileşenleri:

Adli Tıp Uzmanları Derneği, Batman Barosu, Diyarbakır Barosu, Şırnak Barosu, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Hakikat Adalet ve Hafıza Çalışmaları Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, İnsan Hakları Araştırmaları Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı

Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Masası) da kampanyayı destekliyor.


Dava mercek altında 

Temizöz ve Diğerleri Davası’nda gün gün ne oldu? Dava Zaman Çizelgesi. Paylaşım: 2 Kasım 2015

Levent Pişkin’in yazısı bugünkü Cizre kuşatmasının penceresinden Cemal Temizöz’ün yargılandığı Cizre’ye bakıyor. Paylaşım: 2 Ekim 2015

İddianameden: Zorla Kaybedilen Abdülhamit Düdük hakkında tanık Nuri Düdük ‘ün ifadesi ‘terörle mücadele’ maskesi altında çıkar için adam öldürme olaylarını gözler önüne seriyor. Paylaşım: 6 Ekim 2015

İddianameden: Zorla kaybedilen Abdullah Efelti hakkında maktul yakını ve tanık ifadeleri #CemalTemizöz’e işaret ediyor. Paylaşım: 21 Ekim 2015

 İddianameden: Mustafa Aydın ve Mehmet İlbasan’ın öldürülmeleri ile ilgili Cemal Temizöz’ün sorumluluğuna işaret eden birbiriyle tutarlı ifadeler, Paylaşım: 23 Ekim 2015

Bir ölüm ve yıkım mekanı olarak Cemal Temizöz’ün Şırnak‘ı, Paylaşım 27 Ekim

 İddianameden: Abdulaziz Gasyak, Ömer Candoruk, Süleyman Gasyak ve Yahya Akman’ı Kim Öldürdü?, Paylaşım: 30 Ekim 2015

Gökçer Tahincioğlu yazdı: O ölüleri biliyor musunuz?, Paylaşım: 3 Kasım 2015

Ali Topuz yazdı: Bir savaş enstrümanı: Cezasızlık, Paylaşım: 3 Kasım 2015

Sezin Öney yazdı: Cezasızlığın sürgünü: Temizöz ve Diğerleri Davası: 5 Kasım 2015