Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Çatışmalı Ortamlarda Meydana Gelen İnsan Hakları İhlalleri Araştırma Raporu (24 Temmuz 2015-24 Temmuz 2016)

30/08/2016
İlgili dosyayı indir

2016

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi

ihdamed_yillikbilancoÇatışmalı ortamın başlangıcı olarak kabul edilen 24 Temmuz 2015 tarihinden 24 Temmuz 2016 tarihine dek bölge kentlerindeki hak ihlallerini içeren raporda, bu süreç boyunca tespit edilen verilere göre; asker, polis, korucu, örgüt militanı ve sivil olmak üzere 1552 kişi yaşamını yitirdiği, 1683 kişinin ise yaralandığı ifade ediliyor.

Sokağa çıkma yasakları süresince başta yaşam hakkı ihlali olmak üzere, kişi ve konut dokunulmazlığı, barınma, beslenme, sağlığa ve eğitime erişim, iletişim, gösteri ve protesto hakkı, haksız ev baskınları-gözaltı ve tutuklamalar gibi birçok konuda insan hakları ihlalleri gerçekleştirildiğinin savunulduğu Rapora göre; yasaklar boyunca 75’i çocuk en az 320 sivil yurttaşın yaşamını yitirdi. Yüzbinlerce insan zorunlu göçe maruz bırakıldı. Operasyon faaliyetlerin bittiğinin, yerleşim alanlarındaki konut ve işyerleri iş makinaları ile yerle bir edildi.

Yine icra edilmek edilmek istenen askeri operasyonlar nedeniyle, kentlere ve ilçelere bağlı kırsal bölgelerde bu güne dek 87 kez ilan edilen ve yüzlerce bölgeyi kapsayan özel güvenlik bölgeleri ilan edildi. Bu bölgeler sivil yurttaşların geçişine yasaklanırken, bu uygulama, tek geçim kaynağı hayvancılık ve tarım olan kırsal bölge insanlarını mağdur etti.