Bûka Baranê’ye Boston Türk Festivali’nden Özel Mansiyon ödülü

buka barane

Bûka Baranê, Gökkuşağının Peşindeki Çocuklar, Boston Türk Kültür Festivali Belgesel ve Kısa Film yarışmasında Jüri Özel Mansiyon ödülüne layık görüldü.

Festival kapsamında Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde 15 Kasım günü gösterilen belgesel, savaşın gündelik hayatın bir parçası olarak yaşandığı bölgelerden birinde, 90’lı yılların başında çekilen bir ilkokul sınıf fotoğrafıyla açılıyor.

Hafıza Merkezi Bûka Baranê aracılığıyla, özellikle 1990-2000 yılları arasında yaşananlara tanıklık etmeyi hedefliyor. Bu bölgede büyüyen çocukların tanıklıklarıyla savaşın son 20 yılına ışık tutmak istiyor.

Gökkuşağının Peşindeki Çocuklar, Hakkari’nin (Colemêrg) Yüksekova (Gever) ilçesinin Karlı (Befircan) köyünde büyüyen çocukların hikayesini anlatıyor.

Gösterimler

Türkiye’nin güneydoğusunda süren savaşın ve savaşla gelen baskı ortamının gündelik olarak yaşandığı bir köy ilkokulunda okuyan çocukların 90’lı yıllarda ve bugün neler yaşadığına ve barışa olan özlemlerine odaklanan Bûka Baranê bugüne kadar hem Türkiye hem de Dünya’da çeşitli festivallerde gösterildi ve büyük ilgi gördü.

Hâlihazırda da Türkiye’nin ve dünyanın farklı şehirlerinde planlanmış gösterimleri var. Bunları, tarihleri kesinleştikçe Bûka Baranê’nin websitesi’nden (www.bukabarane.com), sosyal medya hesaplarımızdan ve websitemizden duyurmaya devam edeceğiz.

Ancak gösterim yapmak isteyen dernek, vakıf, inisiyatif, sendika gibi sivil toplum örgütlerinin; öğrenci kulüpleri ve bireysel girişimlerin de gösterim taleplerini karşılamaya çalışıyoruz.

Bu tür gösterimler için Hafıza Merkezi’nden Burçak Belli ile 0212 243 32 27 numaralı telefondan veya burcak@hafiza-merkezi.org eposta adresinden bağlantı kurabilirsiniz.