Ekip

 

Meltem Aslan
Direktör | meltem@hafiza-merkezi.org

Meltem Aslan Hafıza Merkezi’nin kurucu üyesi ve direktörlerinden biridir. 2009 – 2018 tarihleri arasında Anadolu Kültür’ün genel koordinatörlüğünü yaptı. Aslan Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisansını Türk Eğitim Vakfı (TEV) bursiyeri olarak Columbia Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yaptı. Daha sonra Avrupa Birliği’nin İnsan Hakları ve Demokratikleşme programından aldığı ikinci yüksek lisans derecesi kapsamında tezini Türkiye’de devlet güvenliği adına yapılan ifade özgürlüğü ihlalleri üzerine yazdı. Son dönem çalışmalarında geçiş dönemi adaleti, geçmişle yüzleşme yöntemleri, kültür ve sanat aracılığıyla diyalog ve uzlaşma alanlarına odaklanan Aslan, son 10 yılda bunların yanı sıra yerel yönetimler ve kadın  çalışmaları alanlarında da TESEV ve Kadın Yurttaş Ağı Derneği (KAYA) gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. Geçiş dönemi adaleti ve geçmişle yüzleşme alanında eğitim ve toplantılara katıldı, Türkiye’de çeşitli üniversitelerde geçiş dönemi adaleti üzerine seminerler verdi.

Murat Çelikkan
Direktör | murat@hafiza-merkezi.org

Murat Çelikkan, son 25 yıldır muhabirlikten yayın yönetmenliğine ve köşe yazarlığına gazeteciliğin çeşitli kademelerinde görev aldı.  Türkiye insan hakları hareketinin aktif bir üyesi oldu. İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Af Örgütü, Helsinki Yurttaşlar Derneği’nin kurucuları ve üyeleri arasında yer aldı, bu örgütlerin çeşitli kademelerinde görev yaptı. İşkence, ifade özgürlüğü, medya etiği, Kürt meselesi, barış ve geçmişle yüzleşme konularında çalışmalar yaptı. ODTÜ mezunu olan Çelikkan halen Hafıza Merkezi’nin yöneticileri arasında yer alıyor. Çelikkan, ayrıca 2 film ve Buka Barane belgeselinin de yapımcısı. Columbia Üniversitesi AHDA programı fellow’u olan Çelikkan, 2018 Civil Rights Defender of the Year ve 2018 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi.


Hafıza ve Barış Çalışmaları

Gamze Hızlı
Program Yöneticisi | gamze@hafiza-merkezi.org

1980 yılında Mersin’de doğdu. Darüşşafaka Lisesi’nin ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldu. 2003-2005 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Bölümü’nde dersler aldı. Ocak 2005-Mart 2012 arasında Anadolu Kültür’de çeşitli projelerin geliştirilmesi, uygulanması ve raporlanmasında görev aldı. Mart 2012’den beri Hafıza Merkezi‘nde dokümantasyon proje koordinatörü olarak çalışıyor.

Noémi Lévy-Aksu
noemi@hafiza-merkezi.org

Noémi Lévy-Aksu 2010’de Ecole des hautes études en sciences sociales’dan (EHESS) tarih doktorasını aldı. 2010-2017 arasında Boğaziçi Üniversitesi tarih bölümünde yardımcı doçent olarak çalıştı ve çeşitli akademik yayınlara imza attı. 2016-2018 yıllarında British Academy bursuyla Birkbeck College hukuk fakültesinde Türkiye’de olağanüstü hal tarihi hakkında araştırma yürüttü. Tarihten hukuka geçiş yapan Lévy-Aksu 2018’de Londra’da Graduate Diploma in Law tamamladı. 2018-2019’da Democratic Progress Institute ve Redress Trust’ın insan hakları-hukuk çalışmalarına katıldı. 2019-2020’da Mercator Stiftung re:constitution projesinin bursiyeri ve Centre for Democracy and Peace Research’ın (CDPR) Türkiye’deki dayanışma akademilerine yönelik kapasite geliştirme programının koordinatörü oldu. Hazıran 2020’de Hafıza Merkezi ekibine katıldı.

Gülistan Zeren
gulistan@hafiza-merkezi.org 

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden 2016 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini École Normale Supérieure de Lyon’da Çağdaş Toplumların Analizi programında tamamladı.

Veli Aksoy
veli@hafiza-merkezi.org 

Lisans eğitimini 2015 yılında Koç Üniversitesi Sosyoloji bölümünde tamamladı. Aynı yıl başladığı Sabancı Üniversitesi Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü yüksek lisans programında 2 yıl boyunca dersler aldı ve asistanlık yaptı. 2015 yılından beri İstanbul Politikalar Merkezi ve Hrant Dink Vakfı gibi kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. 2019 yılında dahil olduğu Hafıza Merkezi’nde Hafıza ve Barış Çalışmaları programında proje koordinatörü olarak çalışıyor.


Hukuk Çalışmaları

Emel Ataktürk Sevimli
Program Yöneticisi | emel@hafiza-merkezi.org

Hafıza Merkezi kurucularından olan Ataktürk Sevimli, 1988 Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 1989 yılından bu yana İstanbul Barosu üyesi. İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Helsinki Yurttaşlar Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarında üye ve yönetici olarak görev aldı. İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından verilen eğitimlere öğrenci ve eğitimci olarak katıldı. Bu kuruluşlar tarafından hazırlanan yayınların bir kısmına çalışmalarıyla destek sundu. Halen Hafıza Merkezi‘nde hukuk alanında program yöneticiliği görevini sürdürüyor.

Melis Gebeş
melis@hafiza-merkezi.org

2013 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.  Eylül 2013’te aynı üniversitenin İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans programına başladı. Şu anda bu programda tez aşamasındadır. 2013 yılından bu yana Hafıza Merkezi‘nde cezasızlık çalışmaları proje asistanı olarak çalışıyor. Ocak 2015’ten beri İstanbul Barosu üyesi.

Özlem Zıngıl
zingil@hafiza-merkezi.org

2001 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2007 yılında Galatasaray Üniversitesi Ekonomi Hukuku, 2011 yılında ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler yüksek lisans programını tamamladı. Şu anda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Kamu Hukuku Doktora programına devam etmektedir. 2005 yılından bu yana İstanbul Barosu üyesidir. Kurumsal ve serbest avukatlığın yanında Uluslararası Şeffaflık Derneği’nde proje koordinatörü ve genel koordinatör olarak çalıştı, Hrant Dink Vakfı ve Van Barosu tarafından yürütülen çalışmalara destek sundu. 2013 yılından beri Mülksüzleştirme Ağları’na katkı sunmaktadır.

Esra Kılıç
esra@hafiza-merkezi.org 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2012 yılında mezun oldu. Serbest avukatlığın yanında, insan hakları alanında çalışmalarına Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Derneği’nde devam ediyor. 2013 yılından bu yana İstanbul Barosu üyesidir.


İnsan Hakları Örgüt ve Savunucularının Desteklenmesi

Burcu Bingöllü
burcu@hafiza-merkezi.org

1978 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Muhabirlik, yayıncılık, akademi ve sivil toplum alanlarında çeşitli araştırma ve AB projelerinde deneyimleri oldu. 2015 yılı itibariyle Hafıza Merkezi İletişim ve Savunuculuk Programı’nın projelerinde yer alarak ekibe katıldı. Bugün İnsan Hakları Örgüt ve Savunucularının Desteklenmesi çalışmaları kapsamında proje yöneticisi olarak görev alıyor.

Ferda Önen
ferda@hafiza-merkezi.org

1991 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Bölümünden yüksek lisans derecesini aldı (2018). Çeşitli kurumlarda operasyon, organizasyon-süreç yönetimi alanlarında profesyonel ve sivil toplum alanında gönüllü çalışma deneyimleri oldu. Halen üyesi olduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye Kültürleri Araştırma Grubu’nda bir dönem proje yönetiminde çalıştı. 2019 yılından beri Hafıza Merkezi Haklara Destek programı proje yöneticisi olarak görevini sürdürüyor.

Hülya Kurt 
hulya@hafiza-merkezi.org 

ODTÜ İşletme bölümü mezunu. Uzun yıllar bilgi teknolojisi alanında çözüm ve yazılım satışı, operasyon müdürlüğü, teklif yöneticiliği ve proje yöneticiliği gibi çeşitli görevlerde çalıştı. Sektör çözümleri, özellikle bankacılık bilişim çözümleri konusunda deneyimli. Şubat 2019 itibariyle Hafıza Merkezi’nde Haklara Destek programı proje sorumlusu olarak çalışıyor.

Koray Löker
koray@hafiza-merkezi.org

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden 2004’te mezun oldu. Aynı üniversitenin Medya ve Görsel Çalışmalar Programı’ndan 2008’de yüksek lisans derecesi aldı. Çeşitli üniversite ve yayınevlerinde çalıştı. Sivil toplum örgütlerinin teknoloji geliştirme süreçlerinde gönüllü ve profesyonel görevler üstlendi. 2016’da Kara Plak Yayınları’nın kuruluşunda yer aldı.

Olcay Özer 
Proje ve Fon Geliştirme| olcay@hafiza-merkezi.org

Galatasaray Üniversitesi Felsefe bölümü mezunu. Yüksek lisans derecesini Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar programından aldı. 2010- 2016 yılları arasında Sabancı Üniversitesi’nde  Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi’nde “Birleşmiş Milletler Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi” Ortak Programı kapsamında yürütülen Mor Sertifika Programı’nda program asistanı ve koordinatörü olarak çalıştı. 2016- 2019 yılları arasında TEGV Eğitim Programları departmanında program yöneticiliği yaptı. Nisan 2019’dan beri Hafıza Merkezi’nde Haklara Destek programı eğitim sorumlusu olarak görev alıyor. 


Belgin Mete
Finans | belgin@hafiza-merkezi.org

Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden 1986’da mezun oldu. 1987-2018 süresinde IBM Türk Limited Şirketi’nde çeşitli bölümlerde (finans, fiyatlandırma, sözleşme ve müzakereler, iş denetimi) çalıştı. Bu sürede İtalya (South Region Pricing) ve Fransa’da (Europe Head Quarter – Finance) üçer yıl süreyle foreign assignee olarak çalıştı. En son IBM MEA Bölgesinde iş denetim uzmanı olarak görev aldı ve Mart 2018’de emekli oldu. Eylül 2019’dan beri  Hafıza Merkezi’nde Finans Koordinatörü olarak çalışıyor.

Kerem Çiftçioğlu
İletişim ve Kampanyalar | kerem@hafiza-merkezi.org

Lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi Toplumsal ve Siyasal Bilgiler, yüksek lisans derecesini ise Essex Üniversitesi’nin İnsan Hakları Teori ve Pratiği programından almıştır. 2004’te tamamladığı lisans derecesinin ardından Helsinki Yurttaşlar Derneği, İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü ve Europa Nostra Türkiye ofisi gibi çeşitli kar amacı gütmeyen kurumlarda gönüllü ve profesyonel çalışmalarda görev aldı. 2014 yılında katıldığı Hafıza Merkezi’nde İletişim Koordinatörü olarak görev almaktadır.

Tuğçe Ercan 
Mali ve İdari İşler | tugce@hafiza-merkezi.org 

Gazi Üniversitesi İşletme bölümü ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri’nden mezun oldu. Özel sektörde muhasebe ve idari işler tecrübelerinin yanı sıra 2015 yılında serbest muhasebeci mali müşavirlik belgesini almaya hak kazandı. Feminist mücadelede var olmak ve kadın dayanışmasını güçlendirmek için Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nda tam zamanlı politika yapma fırsatından sonra 2020 yılında Hafıza Merkezi ekibine katıldı.