İnsan Hakları Kuruluşları Soruyor: #HurşitKülterNerede?

6

Bianet

Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği, Hurşit Külter’i yaşamına yönelik bir tehlike varsa bertaraf edilmesi için gerekli önlemlerin alınmasının Türkiye Cumhuriyeti devletinin sorumluluğu olduğunu söyledi.

Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği, Türkiye Cumhuriyeti devletinden 25 Mayıs’tan beri kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter’in akıbetini açıklamasını istedi.

Cezasızlıkla Mücadele Güçbirliği bileşeni dokuz insan hakkı örgütü, “zorla kaybetme politikası”nın yeniden uygulamaya konulduğu yönünde kuvvetli emarelr bulunduğunu söyledi. Türkiye ve uluslararası kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter hakkında 11 gündür bilgi yok.

“Artan kayıplar endişe verici”

Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Kürt sorununun çözümü konusunda müzakereci tutumun terkedilmesi ve geleneksel savaş konseptine geri dönülmesinin ardından arka arkaya ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar sırasında yaşanan ağır insan hakları ihlalleri ve artan kayıp haberleri endişe verici.

“Son olarak DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter 27 Mayıs 2016 tarihinden bu yana kayıp.

“Külter’in babası oğlunun bu tarihte kendisini arayarak ‘Şu an evde olduğunu, evin etrafının askerlerce sarıldığını, kendisini almaya geldiklerini, akıbetini araştırmalarını ve haklarını helal etmelerini’ söylemiş ve hemen sonra iletişimin kesildiğini, oğlundan bir daha haber alamadığını ifade etmiştir.

“Sorumluluk Türkiye Cumhuriyeti Devletinin”

“Bu operasyonlara katılan güvenlik görevlileri tarafından kullanıldığı düşünülen ‘BÖF@Tweet_Guneydogu’ isimli  twitter hesabında Hurşit Külter’in ‘gözaltında olduğu‘ yazıldı.

“Şırnak Valiliği, Şırnak Cumhuriyet Savcılığı ve Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü Hurşit Külter’ in gözaltında olduğunu reddetmekte ve akıbeti konusunda başka hiçbir bilgi vermiyor.

“Hurşit Külter’in akıbetinin belirlenmesi, yaşamına yönelik bir tehlike varsa bertaraf edilmesi için gerekli önlemlerin alınması Türkiye Cumhuriyeti devletinin ulusal ve uluslararası hukuk karşısında sorumluluğu.

“Bir kişinin güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alındığı, kendisinden bir daha haber alınamadığı, daha sonra kaybedildiği bir durum söz konusu ise devlet bu durumun nasıl gerçekleştiği konusunda mantıklı bir açıklama yapmak durumunda.

“Hurşit Külter’in akıbeti derhal açıklanmalı!”

Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği bileşeni imzacılar: Batman Barosu,Diyarbakır Barosu, Hakikat Adalet Hafıza Çalışmaları Derneği, Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı,  Şırnak Barosu, Van Barosu.

(BK)