Silvan Olayları İnceleme Raporu (18 Ağustos 2015)

26/08/2015
İlgili dosyayı indir

2015

İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Diyarbakır Barosu, Mezopotamya Hukukçular Derneği, Diyarbakır Tabip Odası

ihdsilvanDiyarbakır Valiliği tarafından 18 Ağustos 2015 günü ilan edilen sokağa çıkma yasağını takiben ilçenin tamamını kapsayacak şekilde düzenlenen operasyon sırasında  ev ve işyerleri kurşunlanmış, sivil yurttaşların can ve mal güvenliklerini tehdit edecek şekilde hak ihlalleri meydana gelmiştir. Operasyon sırasında 1 yurttaş, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmiştir. 18 Ağustos günü sivil toplum örgütlerinden oluşan bir heyet ilçeye girme talebiyle Valilik’le görüşmüş ancak bu talepleri güvenlik gerekçesiyle reddedilmiştir.

Yasağın kaldırılmasıyla 20 Ağustos 2015 günü ilçeye girebilen heyet, kentte meydana gelen tahribata ilişkin izlenimlerde bulunmuş, operasyon sırasında can ve mal tehdidi ile karşılaşan yurttaşlar, Silvan‟daki sivil toplum kuruluşları, yaşamını yitiren sivil yurttaşın ailesi, Silvan Belediyesi, Silvan Kaymakamlığı ve Silvan Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri ile görüşmelerde bulunmuştur. Heyette İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Barosu, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Tabip Odası’ndan temsilciler yer almıştır.