Silvan Olayları (Sokağa Çıkma Yasağı) İnceleme Raporu (3-14 Kasım 2015)

20/11/2015
İlgili dosyayı indir

2015

İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Diyarbakır Tabip Odası

silvanihdkasimDiyarbakır Valiliği tarafından, 3 Kasım 2015 tarihinde Silvan ilçesinin Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Yasak ilanının ardından ilçeye bir iki gün önceden sevki gerçekleştirilen savaş mühimmatı, ağır silah ve güvenlik personelinin (asker, özel harekât timleri ve sivil polisler) yer aldığı hava destekli bir operasyon gerçekleştirilmiştir.  Operasyon boyunca elektrik ve su şebekeleri tamamen kesilmiş, ilçenin yasak ilan edilmeyen bölgelerinde bu kesintilerin etkileri hissedilmiştir. Sayısı tam olarak açıklanmayan operasyon personel gücünün, 2 binin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Operasyan süresince mahallelerde bulunan yurttaşlar çatışmaların arasında kalmış, insani ihtiyaçlardan mahrum bırakılmıştır. Operasyon sırasında, ev ve işyerleri kurşunlanmış, yaşam hakkı ihlali gerçekleşmiş, sivil yurttaşların can ve mal güvenlikleri tehdit edilecek şekilde hak ihlalleri meydana gelmiştir.

16 Kasım 2015 tarihinde, İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, İHD MYK Üyesi ve Doğu-Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilcisi Barış Yavuz ve Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay  oluşan bir heyet, ilçede meydana gelen yaşam hakkı ihlallerini yerinde tespit etmek ve incelemelerde bulunmak amacıyla ilçe merkezine gitmiştir.

İlçe merkezinde incelemelerde bulunan heyet üyeleri, güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyonunun ardından kentte meydana gelen tahribata ilişkin izlenimlerde bulunmuş, operasyon sırasında can ve mal tehdidi ile karşılaşan yurttaşlar, yaşamını yitiren sivil yurttaşların aileleri ile Silvan Belediyesi yetkilileri ile görüşmelerde bulunmuştur.