Ana içeriğe atla
Ana Sayfa

Türkiye’deki hak temelli çalışan örgütler için finansal destek ve kapasite gelişimine katkı programı Haklara Destek II için başvuru süreci 16 Mayıs 2022 tarihinde başlıyor. 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun finansmanı ile Hafıza Merkezi ve Heinrich Böll Stiftung ortaklığında oluşturulan Haklara Destek Programı (Haklara Destek) kapsamında, Türkiye’deki küçük ölçekli hak örgütlerini  ve taban örgütlerini destekleyerek, insan hakları ve katılımcı demokrasinin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Geçen yıllarda 48 hak temelli çalışan örgütün desteklendiği Haklara Destek için başvurular 45 gün sürecek ve 30 Haziran saat 17:00’da sonlanacak. Başvuracak kurumlar programdan en az 25,000 Euro, en fazla 45,000 Euro hibe talep edebilir. Haklara Destek I süresince sağladığımız  kurumsal hibe desteğinin ve kapasite gelişim programının yanı sıra, bu yeni destek süresi kapsamında hak ihlalleri ve hak temelli çalışmalara yönelik dayanışma ve mücadeleyi güçlendirecek işbirliklerini artırmayı hedefliyoruz.

Başvuruların BELLEK Hibe Yönetim Sistemi (BELLEK) üzerinden Türkçe alınacak. Yararlanıcı örgütlerle uygulamaya 1  Ocak  2023  tarihinde başlayıp 31 Aralık 2024 tarihinde  bitirmeyi öngörüyoruz. İki yıl boyunca eş zamanlı yürütülecek iki mekanizma olarak kurgulanan Haklara Destek çerçevesinde;  Türkiye’de yerleşik en az 40 hak örgütüne iki yıl süreyle toplam 1,800,000 Euro kurumsal hibe desteği sağlamayı ve programdan yararlanan hak örgütlerinin kurumsal gelişimine ve etkilerinin artmasına katkı verecek kapasite gelişim programı uygulamayı hedefliyoruz. 

Haklara Destek II başvuru sürecine dair detaylara haklaradestek.org adresinden ulaşabilirsiniz.