Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
<< KÜTÜPHANE

İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlara Yönelik Yargılamalarda Tanık İfadelerinin Delil Olarak Kullanılması

Yazar: Carolina Varsky

Orijinal Başlık: Testimonies as Evidence in Criminal Prosecutions for Crimes Against Humanity: Some Thoughts on Their Importance in the Argentine Justice Process

Yayıncı: Making Justice, CELS ve ICTJ

Tarih: 2012

BELGEYİ GÖSTER

CELS ve ICTJ’in beraber 2011 yılında çıkardığı Hacer Justicia (Making Justice/Adaleti Gerçekleştirmek) Arjantin’de askeri diktatörlük döneminde (1976 – 1983)  insanlığa karşı işlenen suçların yargılanması deneyimini anlatıyor. Farklı yazarlar tarafından yazılmış yedi makalenin bulunduğu bu kitap İngilizce’ye de çevrildi.

Kitaptaki ikinci makale olan Carolina Varsky’in yazdığı “İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlara Yönelik Yargılamalarda Tanık İfadelerinin Delil Olarak Kullanılması”nde Arjantin’deki askeri diktatörlük döneminde işlenmiş insanlığa karşı suçların soruşturulmasında tanıklıkların tek delil olduğu durumları inceliyor.

Müdahil avukatın hem tanık ifadelerinin alınması hem de doğruluğun kontrol edilmesi süreçlerindeki rolü makalede ele alınıyor. Yazar, tanıklıkların toplanması için uygun koşulları avukat ve savcının nasıl sağladığını ve usule ilişkin ne gibi sorunlar yaşandığını somut deneyimlere dayanarak aktarıyor. Ayrıca yazıda “zaruri tanık” (necessary witness) kavramına ve mağdurun/tanığın siyasi bağlantıları ve silahlı gruplarla ilişkilerine odaklanılıyor.