Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
<< KÜTÜPHANE

Onarıcı Adaletin Küçük Kitabı

Yazar: Howard Zehr

Orijinal Başlık: The Little Book of Restorative Justice

Yayıncı: Good Books

Çeviren: Muzaffer Kaya

Tarih: 2002

BELGEYİ GÖSTER

“Bu Küçük Kitap’ta, onarıcı adaleti savunmaya çalışmıyorum. Ne de bu yaklaşımın sonuçlarına odaklanıyorum. Bilakis, bu kitabın kısa bir tanımlama veya gözden geçirme – dilerseniz onarıcı adelet için Cliff Notes – olması niyetindeyim. Onarıcı adaletin bazı program ve uygulamalarını ana hatlarıyla belirtsem de kitap özellikle onarıcı adaletin ilke veya felsefesine odaklanmaktadır.

Onarıcı Adaletin Küçük Kitabı, kavramı duyan ve ne ifade ettiğini merak edenler içindir. Aynı zamanda, alanla ilişkili ancak ne yapılması gerektiği konusunda belirsizlik yaşayan ya da izini kaybedenler içindir. Onarıcı adalet “treninin” gitmesi gereken yön konusunda netlik sağlamaya yardımcı olmayı ve bazı durumlarda da treni tekrar raya yönlendirmeyi umuyorum.

Bu çaba şu anda önemlidir. Değişime yönelik tüm girişimler gibi, onarıcı adalet gelişim ve yayılma sürecinde bazen yolunu kaybetmiştir. Giderek daha fazla programın “onarıcı adalet” olarak adlandırılması anlamı hafifletmekte veya karmaşıklaştırmaktadır. Gerçek dünyaya ait pratiklerin kaçınılmaz baskısı altında, onarıcı adalet zaman zaman kurnazca seçilen veya ilkelerinden saptırılan bir olgu halini almıştır.”

HM notu: Orijinali dört bölümden oluşan bu yayının ilk iki bölümünün Türkçe çevirisini sunuyoruz.