Sekiz insan hakları savunucusu artık özgür!

Bianet

“Büyükada Davası”nda tahliye edilen 8 insan hakları savunucusu, sabaha karşı Silivri Cezaevi’nden çıktı. Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, “Tüm arkadaşlarımızı çıkarana kadar çalışmaya devam edeceğiz” dedi

“Büyükada Davası” olarak bilinen ve 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davada, tahliyesine karar verilen sekiz sanık, Perşembe gününe girerken, sabaha karşı Silivri Cezaevi’ndeki hücrelerinden ayrıldı.

İki ayrı araçla, kadınlar ve erkekler ayrı olarak cezaevi dışına çıkarılan 8 insan hakları savunucusunu yakınları ve arkadaşları tarafından karşılandı.

“Normalleşmek için zamana ihtiyacımız var”

Gazetecilere açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, “Biraz normalleşmek için zamana ihtiyacımız var. Bütün arkadaşlarımızı, içerideki bütün gazetecileri ve uluslararası af örgütü yönetim kurulu başkanını da dışarı çıkartana kadar çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

6 Haziran 2017’de gözaltına alınan ve halen tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın dosyası da savcılık talebi doğrultusunda davayla birleştirildi.

Davanın bir sonraki duruşması 22 Kasım’da görülecek.

Tahliye edilen insan hakları savunucuları:

  • Nalan Erkem (Yurttaşlık Derneği)
  • İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu)
  • İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi)
  • Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği)
  • Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği)
  • Özlem Dalkıran (Yurttaşlık Derneği)
  • İsveç vatandaşı insan hakları eğitmeni Ali Gharavi
  • Almanya vatandaşı insan hakları eğitmeni Peter Steudtner

Aktivistler, 5 Temmuz 2017 tarihinde Büyükada’daki bir otelde yapılan travma/stresle baş etmek ve veri güvenliği üzerine yaptıkları bir atölye çalışması sırasında gözaltına alınmışlardı.

Dün ilk kez hakim karşısına çıkan sanıklar için savcılık, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Veli Acu hariç tüm sanıkların adli kontrol şartıyla serbest bırakılması yönünde mütaala verdi.

İddianamede, sanıkların “silahlı terör örgütlerine yardım etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamalarıyla 10 ila 15 yıl hapisleri isteniyordu. (PT)