Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
12.10.2015

Af Örgütü'nün Ankara Katliamı Hakkında Açıklaması

<< TÜM HABERLER

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin Ankara Katliamı ile ilgili açıklaması:

Bu sabah 10.00 civarında Ankara’da, insanların barış için eylem yapmak üzere toplandıkları sırada  merkez tren garına yakın bir yerde iki patlama gerçekleşti.

Yetkililer patlamalardan iki saat sonra yaptıkları açıklamada 30 kişinin hayatını kaybettiğini ve 126 kişinin yaralandığını bildirdi. Daha sonra Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamada ölü sayısının 86’ya, yaralı sayısının 186’ya yükseldiği öğrenildi.

Uluslararası Af Örgütü, barışçıl gösteri hakkını kullanan sivilleri hedef alan bombalı saldırıyı kınamaktadır. Sivilleri hedef alan bu tür saldırılar yaşam hakkının ve uluslararası hukukun en temel ilkelerinin ihlalidir. Saldırıyı henüz herhangi biri ya da grup üstlenmedi.

Bugün 12.00’de çok sayıda sendika, meslek kurumu ve sivil toplum örgütünün desteğiyle “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingi gerçekleşecekti. Basın haberleri bombalı saldırının birçok kişinin Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Emek Partisi (EMEP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP)  bayraklarıyla miting öncesi toplanmaya başladığı sırada gerçekleştiğine işaret ediyor.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye yetkililerini derhal, tarafsız ve kapsamlı bir soruşturma yürütmeye ve bombalamadan sorumlu herkesi adalet önüne çıkarmaya çağırıyor.