Ağır İnsan Hakları İhlalleri ve Başvuru Mekanizmaları Eğitimi

1-2 Nisan 2017 tarihlerinde, Şırnak Barosu ile ortak yürüttüğümüz Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Açık Toplum Vakfı  tarafından desteklenen “Genç İnsan Hakları Savunucularının Cezasızlıkla Mücadele İçin Güçlendirilmesi” projesi* kapsamında “Ağır İnsan Hakkı İhlalleri ve Hukuki Başvuru Yolları” başlıklı bir eğitim düzenledik.

Şırnak Barosu’nun Cizre’de bulunan sosyal tesislerinde gerçekleşen eğitime İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Van, Urfa, Mardin, Batman ve Şırnak Barolarına üye avukatlar katılım gösterdi.

Şırnak Barosu avukatlarından Av. Rojhat Dilsiz‘in güncele ilişkin durumu özetlediği giriş konuşmasıyla başlayan eğitimin ilk gününde hem geçmiş hem de güncel ihlaller odağında insancıl hukuk ve insan hakları hukuku ilişkisi; “ağır insan hakkı ihlali”, “savaş suçu” ve “insanlığa karşı suç” kavramları arasındaki farklar ve sonuçları; uluslararası insan hakları koruma mekanizmaları ve özel olarak AİHM ve AYM bireysel başvuru yolları ele alındı.

İstanbul Barosu avukatlarından Av. Benan Molu ve Av. Ramazan Demir, sokağa çıkma yasakları süresince meydana gelen ağır insan hakları ihlalleri özelinde Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başvuru Mekanizmaları konusunda hem teorik hem pratik bilgilendirmeler yaparken, Marmara Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Anabilim Dalı Eski Öğretim Üyesi Hülya Dinçer ise “Geçmiş Ağır İnsan Hakları İhlallerinde İnsan Hakları Hukuku Başvuru Mekanizmaları” başlıklı bir sunum yaptı.

Eğitimin ikinci gününde ise yaşam hakkı ihlallerinin adli tıp açısından değerlendirildiği bir oturum gerçekleşti. Bu oturumda Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Eski Başkanı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ümit Biçer  insanlığa karşı suç konusunda adli tıbbın önemi, toplu ölümlerde yaşanabilecek hukuki sıkıntılar, otopsi süreçlerinin soruşturma bakımından önemi konularına değindi.

* Bu projemiz kapsamında aynı zamanda zorla kaybetmelerle ilgili devam eden davalara yönelik dava izleme faaliyetleri yürütmekteyiz. Bu faaliyetler hakkında bilgi için tıklayın.