Cumartesi Anneleri 485. Buluşması

IMG_3869-orta

Cumartesi Anneleri 485. buluşmasında, 12 Eylül darbesinden birkaç ay önce, 16 Temmuz 1980’de henüz 18 yaşındayken kaybedilen Recep İkincisoy’u andı. Anma konuşmalarının kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon’un 485. buluşma öncesi yaptığı çağrı şöyleydi:

“Recep İkincisoy, sekiz çocuklu bir ailenin dördüncü evladıydı. Diyarbakır’da esnaftı ve evlilik hazırlıkları yapıyordu. Takip ediliyordu ve kendisinin kaçırılmak istendiğini ailesine söylemişti.

12 Eylül darbesinden birkaç ay önce, 16 Temmuz 1980’de, iş yerinden evine dönerken evlerinin önünde 3 sivil polis tarafından alınıp bir araca bindirilerek götürüldü.

Kaçırıldığına tanık olan komşuları İkincisoy ailesine haber verdi.

Ailenin tüm başvuruları sonuçsuz kaldı. Recep İkincisoy’dan bir daha haber alınamadı.

485. haftamızda İkincisoy ailesinin Koşuyolu Parkı’ndan yükselttiği “Devlet görevlileri, bizim her cumartesi yaptığımız açıklamaları duymuyor, görmüyor, önemsemiyor. Biz artık karanlıkların aydınlanmasını istiyoruz. Artık ölümler dursun, gençler ölmesin, failler açığa çıksın ki kayıplar, ölümler bir daha yaşanmasın.” talebini Galatasaray’a taşıyacağız.

Sizi de kırmızı bir karanfille Galatasaray’a; Cumartesi Anneleri’nin sesine ses katmaya çağırıyoruz.”