Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
06.06.2014

Fotoğrafı Kaldırmak Raporu Çıktı!

<< TÜM HABERLER

Yılı: 2014 

Orijinal Adı: Fotoğrafı Kaldırmak: Eşi Zorla Kaybedilen Kadınların Deneyimleri 

Yazar: Özlem Kaya, Hatice Bozkurt 

Kaynak: Hakikat Adalet Hafıza Merkezi

Hakikat Adalet Hafıza Merkezi Hafıza Çalışmaları birimi tarafından hazırlanan rapor, eşi zorla kaybedilen kadınların deneyimlerine odaklanıyor. Zorla kaybedilenlerin eşleriyle yaptığımız görüşmelerde amaç, kadınların deneyimleri aracılığıyla devlet şiddetinin boyutlarını daha bütünlüklü olarak ortaya koymak ve devlet şiddetini toplumsal cinsiyet odaklı bir bakışla analiz etmek.

İlk sene yaptığımız görüşmelere ek olarak, Cizre, İdil, Silopi, Güçlükonak, Uludere, Şırnak merkez, Diyarbakır ve İstanbul’da 33 kadınla derinlemesine görüşmeler yapıldı. Kadınların kendi ifadelerinin de sıklıkla yer aldığı raporda çatışma ve savaş durumlarının cinsiyet temelli analizi yapılıyor, buradan hareketle zorla kaybetmelerle ilgili her türden hakikat arayışının geride kalan kadınların deneyimini de içermesi gerektiği vurgulanıyor.

Zorla kaybetmelerle ilgili geçmişle hesaplaşma pratikleri açısından cinsiyet temelli somut politika önerileriyle bitirilen raporun arkasında BM İnsan Hakları Konseyi Zorla ya da İradedışı Kaybetmeler Çalışma Grubu’nun zorla kaybetmelerden etkilenen kadınlar hakkında yayınladığı genel yorumun Türkçe çevirisini de bulabilirsiniz.