Ana içeriğe atla
Ana Sayfa

 

İMC

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, kamuoyunda Yavuz Ertürk-Kulp Davası olarak bilinen, 11 kişinin zorla kaybedilmesine ilişkin yargılamaya devam edildi. Duruşma 20 Haziran’a ertelendi.

Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’nde 1993’te 11 köylünün öldürülmesine ilişkin yürütülen davanın son duruşması Ankara’da görüldü.

Duruşmaya, 11 kişinin öldürülmesi emrini vermekle suçlanan emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk’ün yanısıra, mağdur aileler ve çok sayıda avukat da katıldı.

Dönemin Güneydoğu Asayiş Komutanı Hasan Kundakçı da tanık sıfatıyla ifade verdi.

Kundakçı, o tarihlerde bölge halkına yardım etmekten başka görevlerinin olmadığını savundu.

Sanık Ertürk de Alacaköy çevresinde operasyon yürütmediklerini ifade etti.

İfade verenler arasında dönemin köy muhtarı Reşit Yakup da vardı. Yakup, operasyon tarihinde köyde insanların olduğunu, çatışmaların ardından da köylerinin boşaltıldığını söyledi.

Mahkeme heyeti, sanık Ertürk’ün tutuklanmasına yer olmadığını belirtirken, konuya ilişkin tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 20 Haziran’a erteledi.

Davanın Geçmişi

8 Ekim-25 Ekim 1993 tarihleri arasında Diyarbakır’ın Kulp ilçesi ve Muş kırsalında düzenlenen askeri operasyon kapsamında 9 Ekim’de alıkonulan 11 köylüden bir daha haber alınamadı.

11 kişinin zorla kaybedilmesinden sorumlu olarak Bolu 2. Komando Tugayı Komutanı emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk “birden fazla kişiyi aynı sebeple öldürmek, halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik, cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturmak” suçlarından yargılanıyor.

Ön soruşturma aşamasından beri operasyon sürecine ilişkin olarak Bolu Tugay Komutanlığı kayıtlarına ulaşılamazken; komutanlık, 2012 Şubat’ında arşivlerinin 1999 depremi sırasında gerçekleşen su baskınında sular altında kaldığını iddia etmişti.

Bolu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ise, “Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığının arşiv binasının 12.11.1999 Depreminde hasar alıp almadığına dair herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanmamıştır,” diyerek bu iddiayı yalanlamıştı.

5 Kasım 2004’te zorla kaybedilen 11 kişiye ait toplu mezar bulunmuştu.

8 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşen 10. Duruşmada ise mahkeme, Haziran-Ekim 1993 döneminde Kulp bölgesinde askeri operasyona katılan subay ve astsubayların bilgilerinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na sorulmasını kararlaştırmıştı.

* Kulp Davası ile ilgili ayrıntılı bilgi için Hafıza Merkezi’nin hazırladığı geniş özete ve dava iddianamesine bakılabilir.