Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
30.10.2020

Panel: Özgürlük ve Gözetim Sarkacında Dijital Haklar

<< TÜM HABERLER

“Daralan Demokratik Alan ve Uluslararası Dayanışma” panel serisinin ikinci etkinliği “Özgürlük ve Gözetim Sarkacında Dijital Haklar” 5 Kasım Perşembe günü saat 16:00’da çevrimiçi gerçekleşecek.

Hafıza Merkezi, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Hollanda Helsinki Komitesi ortaklığında düzenlenen panelde konuklarımız Pakistanlı hak savunucusu Nighat Dad ve Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Kerem Altıparmak. Panelin moderasyonunu gazeteci Sezin Öney gerçekleştirecek.

Her birinde Türkiye’den ve dünyadan birer hak savunucusunu konuk ettiğimiz panel serisinde amacımız demokratik/sivil alanda yaşadığımız zemin kaybı ve Covid-19 salgınının yarattığı dönüşüm şartlarında insan hakları mücadelesine küresel bir mercek tutmak. Serinin her panelinde insan hakları çalışmaları için önem taşıyan farklı bir alana mercek tutuyoruz.

Dijital haklara odaklanacağımız bu panelde internetin özgürlük ve gözetim karnesi, hak savunucularının karşılaştığı güvenlik sorunları, dijital alanın Covid-19 şartlarında nasıl dönüştüğü konularını Türkiye ve Pakistan üzerinden karşılaştırmalı bir biçimde ele alacağız. Panelde üzerinde durmak istediğimiz bir başka konu dijital haklar alanının insan hakları hareketinin geleceği için taşıdığı anlam ve önem.

5 Kasım Perşembe günü 16.00-18.00‘da çevrimiçi gerçekleşecek panele kayıt olmak için: https://forms.gle/CQoYuvVLct5UQFAj7

Etkinlik yayınına aşağıdaki bağlantıları kullanarak bağlanabilirsiniz:

Konuşmacılar

1

Hukukçu ve insan hakları savunucusu olan Nighat Dad Pakistan merkezli Dijital Haklar Vakfı’nın direktörü. Pakistan’da ve dünyada açık internet erişimi savunuculuğunun sözlülerinden biri. Dijital Haklar Vakfı’nı kurduğu 2012’den bugüne Pakistanlı internet kullanıcılarına, özellikle kadınlara çevrimiçi tacizden korunma yolları konusunda eğitimler veriyor. Kadın hakları aktivisti ve en genç Nobel Barış ödülü sahibi Malala Yousafzai, Ekim 2012’de Taliban tarafından suikast saldırısına uğramadan önce onun düzenlediği atölyelere katılmıştı. Dad ifade özgürlüğünün çevrimiçi ortamda korunması için, ve hükümete çevrimiçi ortamda geniş gözetim yetkileri veren yasa tasarılarına karşı kampanyalar yürüttü. Tartışmalı 2015 tarihli Elektronik Suçların Önlenmesi Tasarısı’na karşı yürütülen kampanya bunlardan biriydi. Katkıda bulunduğu yasa taslakları arasında 2010 tarihli Asit Önleme Kanunu ve Pakistan Aile İçi Şiddet Yasası var. Pakistanlı kadınların çevrimiçi tacizle mücadelesine verdiği katkılar nedeniyle 2015’te TIME dergisinin yeni nesil liderler listesine seçildi. Kendisi aynı zamanda Sınır Tanımayan Gazetecilerin başlattığı Bilgi ve Demokrasi Komisyonu‘nun 25 üyesinden biri ve Mayıs 2020’de Facebook’un oluşturduğu içerik denetin kurulu üyesi.

2

Uzun yıllardır internet ve insan hakları üzerine çalışan bir hukukçu ve akademisyen olan Kerem Altıparmak'ın araştırma konuları arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ifade özgürlüğü, işkencenin önlenmesi, haklar teorisi ve cezasızlık sayılabilir. 2018 yılında, mücadelesine akademik özgürlüğün yok olduğu üniversite ortamının dışında devam edebilmek için Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki öğretim üyeliği görevinden istifa etti. İnternet özgürlüğü üzerine çalışmalar yürüten Altıparmak, bu konuda hukukçulara eğitimler verdi, dijital aktivistlere ve sivil toplum kuruluşlarına destek sunan hukuk klinikleri kurdu. Yaman Akdeniz'le beraber 2014 tarihli Youtube ve Twitter yasaklamalarının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi'ne sonuç alan başvurular yaptı. İnsan Hakları Derneği Başkan Yardımcısı ve İfade Özgürlüğü Derneği kurucusu. Şu anda Uluslararası Hukukçular Komisyonu hukuk danışmanı ve Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi başkanı. İnsan hakları ve ifade özgürlüğüne katkılarından dolayı Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü (2014), Halit Çelenk Hukuk Ödülü (2015), Columbia Üniversitesi İfade Özgürlüğü Ödülü (2016), ve Yaman Akdeniz'le beraber Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü'ne (2016) layık görüldü.