Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
17.09.2019

Söyleşi 2 | Aşikar Sırlar: 90’lı Yıllarda JİTEM Olgusu ve Adalet Arayışı

<< TÜM HABERLER

Tarih: 19 Eylül 2019, Ankara

Türkiye’de ağır insan hakları ihlallerinde devlet görevlilerinin/paramiliter güçlerin rolü her zaman inkar edildi. Geçmişle yüzleşme iddiasıyla başlayan ve Ergenekon yargılamalarıyla devam eden süreçte perde kısmen aralandı, hem resmi yetkililerin konuşmalarında hem de hazırlanan bazı iddianamelerde ‘beyaz toros olgusu’ ve JİTEM’in varlığı dolaylı ve doğrudan şekilde kabul edildi.

Yıllarca sürüncemede bırakılan soruşturmalar canlandırıldı, zamanaşımı sürelerinin dolmasına günler kala davalar açıldı. “Umut verici” iddianamelerin hazırlanması ile açılan bu davalar, mağdur yakınları için adaletin nihayet tecelli edeceği beklentisi doğurdu fakat beklentiler hızla yerini hayal kırıklığına bıraktı.

Son olarak 9 Eylül 2019 günü cezasılıkla sonuçlanan Kızıltepe JİTEM davasının ardından, geçmişle hesaplaşma zemini sunması beklenen bu az sayıdaki davalardan on tanesi ne yazık ki etkili yürütülmeyen soruşturma/ kovuşturmalar sonucu beraat kararlarıyla sonuçlandı, süreç bu şekilde devam edecek gibi görünüyor. Aileler ve insan hakları savunucuları şu haklı soruya cevap arıyor:  ‘’Madem JİTEM var ama ağır insan hakları ihlallerinde rolü yok, öyleyse ağır insan hakları ihlallerini kim işledi?”

Kızıltepe JİTEM davasının 9 Eylül 2019 tarihinde sanıkların beraatiyle sonuçlanan nihai duruşması sonrasında bu kez de 20 Eylül 2019 tarihinde görülecek Ankara JİTEM davası öncesinde aynı soyuyu tekrar soruyoruz. Bu soruya cevap bulması gereken yargıdır, devlet yetkilileridir.

Sizleri mağdur ailelerin ve vekillerinin hakikat ve adalet arayışına destek olmaya yargılama süreçlerini tartışmaya  davet ediyoruz.

Söyleşi: 17.00 – 18.30

Konuşmacılar: Av. Eren Baskın, Av. Sertaç Ekinci, Av. Selim Okçuğlu, Av. Yunus Muratakan
Moderatörler: Ayşegül Doğan Gazeteci, Gökçer Tahincioğlu, Gazeteci

Toplantı Yeri: Mülkiyeliler Birliği Toplantı Salonu Eski Bina ( Meşrutiyet, Konur Sk. No:1, Ankara)