Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
08.09.2019

Söyleşi | Aşikar Sırlar: 90’lı Yıllarda JİTEM Olgusu ve Yargılamalar

<< TÜM HABERLER

Tarih: 09 Eylül 2019, Ankara

Türkiye’de yıllarca JİTEM diye bir yapılanmanın varlığı reddedildi. Geçmişle yüzleşiyoruz iddiasıyla başlayan ve Ergenekon yargılamalarıyla devam eden süreçte JİTEM’in varlığı iktidar tarafından kabul edildi ve Kızıltepe JİTEM davasında olduğu gibi, daha önce varlığı inkâr edilen JİTEM’in teşkilatlanma yapısı, devlet içindeki yeri, illegal faaliyetlerine dair detaylı bilgiler içeren iddianameler mahkemelerce kabul edildi, yargılama süreçleri başladı. Yıllarca sürüncemede bırakılan soruşturmaların canlandırılması ve “umut verici” iddianamelerle açılan bu davalar, mağdur yakınları için adaletin tecelli edeceği beklentisi doğurdu.

2018 yılına gelindiğinde, geçmişle hesaplaşma zemini sunması beklenen bu davaların dört tanesi beraat kararıyla sonuçlandı ve sonuçlanmaya devam ediyor. Ve şöyle bir soruyu da kaçınılmaz kılıyor. Madem JİTEM var ama ağır insan hakları ihlallerinde rolü yok, peki ağır insan hakları ihlallerini kim işledi?

Kızıltepe JİTEM davasının 09 Eylül 2019 tarihinde yapılacak duruşması sonrasında, bu kırılmayı, hakikat ve adalet arayışını, yargılama süreçlerini tartışmaya sizleri davet ediyoruz.


Söyleşi: 15.00 – 16.00

Av. Erdal Kuzu, Mardin Barosu
Av. Nuray Özdoğan, Ankara Barosu
İrfan Aktan, Gazeteci
Gökçer Tahincioğlu, Gazeteci

Toplantı Yeri: Ankara Barosu Eğitim Merkezi, Ihlamur Sokak No: 1 Kızılay / Ankara


Kızıltepe JİTEM Davası hakkında bilmeniz gereken her şey için tıklayın.

1

2

3

4