Ana içeriğe atla
Ana Sayfa

 

AGOS

4. Uluslararası Hrant Dink Ödülü, Cemal Reşit Rey Salonu’nda düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül akşamı verilen ödülü Türkiye’den İsmail Beşikçi, Rusya’dan ise Uluslararası “Memorial” Topluluğu adına Memorial İnsan Hakları Merkezi Direktörü Alexander Cherkasov aldı.

Beşikçi ödülü alırken yaptığı konuşmada, Yakındoğu’daki halkların yaşadıkları sorunların “devlet yöneticilerinin “özür”leriyle halledilecek sorunlar olmadığını” belirtti ve sorunun çözümüne yönelik “Yakındoğu’daki bütünselliği kavrayan tarihsel ve toplumsal araştırmalar önemli olmalıdır. Tarihsel ve toplumsal bilinç ancak böyle gelişir. Bu bilinç geliştikçe hem halklar, uluslar, hem de halk veya ulus içindeki farklı kesimler birbirlerini daha iyi anlamaya, birbirlerine bilinçli bir şekilde zarar vermemeye çalışırlar” dedi.

Ödülün diğer kazananı ise, kurulduğu 1990’lardan bu yana, totaliter devletin insan hakları ihlalleriyle yüzleşmesi için tarih ve hafıza çalışmaları yürüten Memorial topluluğuna verildi. Tarihle yüzleşme konusunda uğraş veren, devletin insan hakları ihlalleriyle ilgili delil toplayan uluslararası topluluk adına ödülü Memorial İnsan Hakları Merkezi Direktörü Alexander Cherkasov aldı.

İnsan Hakları Merkezi Direktörü Cherkasov konuşmasında, teşkilatlarının 25 yıl önce 1987’de Sovyetler Birliği dönemindeki totaliter komünist sistemin kurbanlarının anılarını muhafaza etme kaygısı taşıyan insanlardan oluştuğunu dile getirdi. Cherkasov, ödülü alırken, “Bugün Memorial’a verilen bu ödül aynı zamanda SSCB dönemindeki insan hakları mücadelesi veren diğer insanlara da verilmiş sayılmaktadır” dedi.

Alexander Cherkasov, ödülün aynı zamanda ülkesinin Kafkaslar ve Çeçenistan’da yürüttüğü savaş hakkında yazan ve Moskova’da 7 Ekim 2007 tarihinde öldürülen Anna Politkovskaya‘ya da verildiğini ifade etti. Hrant Dink ödülünün solcular, çevreciler ve askeri suç mağdurlarını savunan ve Moskova’da, 19 Ocak 2009 tarihinde öldürülen gazeteci avukat Stanislav Merkelev‘in yanısıra, Memorial’da 15 yıldır birlikte çalıştığı arkadaşı olduğunu belirttiği ve 15 Temmuz 2009’da kaçırılıp öldürülen Natalya Estemirova‘ya da verildiğini belirtti.