Özgürlük İçin Aileler’den Suriye için acil eylem çağrısı

Özgürlük İçin Aileler

Suriye’de savaş, zorla kaybetme, işkence ve infazlar devam ediyor. Özgürlük İçin Aileler dünyadaki bütün insanların imzalaması için aşağıdaki ACİL ÇAĞRIYI yapıyor. Ayrıca BM Güvenlik Konseyi’nden de Suriye’deki bu korkunç uygulamaların durdurulması için eyleme geçmesini talep ediyor.

Sevgili herkes,
Aralık ayı pek çok Suriyeli için sevdiği bir kişinin, rejim, silahlı gruplar veya IŞİD tarafından zorla kaybettirildiği trajik bir senenin sonuna geldiğimize işaret ediyor. Bu, aynı zamanda Suriye rejiminin, gönderdiği ölüm belgeleriyle bir çoğumuzun yıllardır eve dönmesini beklediği kardeşleri, çocukları ya da ana-babalarının gözaltında öldürüldüğü korkularının gerçekleştiğini öğrendiği yıl oldu. Ben, sevgili erkek kardeşlerim Yahya ve Maan’ın, 2013’te kötü şöhretiyle anılan Sednaya Askeri Cezaevi’nde öldükleri haberini aldım. Çok sevgili arkadaşım, Özgürlük için Aileler örgütünü birlikte kurduğumuz Amina Khoulani üç erkek kardeşinin işkence sonrası infaz edilerek öldürüldüğünü öğrendi.

Ama bu, aynı zamanda Özgürlük için Aileler örgütündeki kadınların, Suriye rejimine ve dünyaya, kayıplarımız ne kadar büyük olursa olsun geri adım atmayacağını, yılmayacağını da gösterdikleri yıl oldu. Özgürlük Otobüsü ile meydanlarda durduk ve ülkemizde zorla kaybettirilen 100 bin kişiye adalet için uluslararası eylem talep ettik. Kaybıma dikkat çekmek her zaman üzerimde taşıdığım siyah kurdeleyi, erkek kardeşlerimin resimlerine iliştirdim. Ama mesajım hiç değişmedi: “Suriye’nin tüm zorla kaybettirilenleri için özgürlük ve adalet.”

Zorla kaybettirilenlerin aileleri olarak İngiltere, Amerika, Fransa ve Almanya da dahil, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne üye devletlerin hepsiyle buluştuk; ve bizi dinlediler. Bu korkunç konuda daha fazla şey yapılması gerektiği konusunda bizimle hemfikir oldular. Ne var ki, değişimi sağlamak üzere adım atmaya hazır olmadıkları belli oldu. Bu nedenle, amacımızı gerçekleştirmek üzere Güvenlik Konseyi üyelerinin kendi vatandaşları ve dünyanın her yanındaki insanlar tarafından zorlanması gerekiyor.

Suriye’de zorla kaybettirilenler için acil eylem dilekçemize lütfen siz de imza atın.

Bizler, Güvenlik Konseyi üyelerinin, Suriye rejimi ve savaşan tarafların tümüne, kaybettirilenleri özgür bırakmaları ve insani örgütlerin gözaltı merkezlerini ziyaret edebilmeleri için baskı yapmalarını istiyoruz. Sevdiklerinin infaz edildiği, işkence gördüğü ve öldürüldüğü bilgisinin teyit edildiği insanlar olarak bizler, sevdiklerimizin nerede gömüldüklerini öğrenmeyi talep ediyoruz; ki onlar için hakkıyla yas tutmaya başlayabilelim.

Ocak ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yeni üyeleri olarak göreve başlayacak Almanya ve Belçika temsilcileriyle ilk buluşanlar arasında olmak istiyoruz. Dünyanın her yanından sizlerin, binlerce insanın imzaladığı dilekçeyi onlara ileterek bu sorunun her yerde önemli görüldüğünü ve Güvenlik Konseyi’nin öncelikleri arasına girmesi gerektiğini gösterebiliriz.

Lütfen sizler de Özgürlük için Aileler örgütünün çağrısına katılarak zorla kaybettirilenler için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesini talep edin.

Erkek kardeşlerim Yahya ve Maan, 6 Eylül 2011 günü birlikte tutuklandılar. Ailesi olan bizler nerede olduklarına dair yedi yıl boyunca tek bir bilgi alamadık. Yahya ve ben çok yakındık. Beni görmeye gel, gece geç saatlere kadar tartıştığımızı, konuşmalarımız bitmeyince de yatıya kaldığı günleri hatırlıyorum. Yahya’nın toplumsal değişim veya rüşvetin durdurulması için kampanyalara katıldığını, yaşadığımız şehir Daraya’nın sokaklarını temizlemeye bizzat yardım ettiğini ve Irak’taki savaşa karşı gösterilere gittiğini de hatırlıyorum. O, Suriye’deki toplumsal başkaldırının tanınan, iyi bir barışçı lideri idi. Bir keresinde şöyle demişti:

“Barışçıl direniş ısrarımız, şiddetsiz yeni bir Suriye kurmak için. Öyle bir Suriye ki, şimdiki rejimin Suriye halkıyla ‘sorunları’ için tercih ettiği gibi silahla değil fikirle çözecek. Rejim güçlerine, kendimize verir gibi güller uzatıyoruz.”

İnsanlar rejim ve diğer tarafların işkencesi altında ve öldürülürken barışçıl bir Suriye inşa edemeyiz. Öldürülen sevdiğiklerimiz hakkında sorularımız cevap bulmadan tek bir adım ilerleyemeyiz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi özgürlüğü güvence altına alma ve zorla kaybettirilenler için adalet tesis etme gücüne sahip. Onları bu yolda harekete geçmeye ikna etmek için yardımınıza ihtiyacımız var.

Dayanışma için lütfen dilekçemizi imzalayın* ve konuyu gündemlerine sokalım.

Minnettarlıkla,
Bayan Sharbaji

* https://syrianfamilies.org/en/