Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
02.04.2018

2018’de dava izleme kapsamımızı genişletiyoruz

<< TÜM HABERLER

Faili Belli web sitesine http://failibelli.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Hafıza Merkezi, 2015 yılından beri yakın geçmişteki ağır insan hakları ihlallerine ilişkin yargı süreçlerini ağırlıkta devlet görevlilerinin yargılandığı 90’lı yıllarda gerçekleşmiş zorla kaybetme ve hukuk dışı infazlara dair davaları izliyor ve bu davalar hakkında süreç ve raporları Faili Belli projesi bünyesinde, yayınlıyor.

Bu yıl, cezasızlık sorununun sürekliliği ve devlet şiddetinin çeşitli görünümleri karşısında yargının tutumuna ilişkin daha kapsamlı bir izleme gerçekleştiriyoruz. Güncel ve somut bir analiz imkânı yaratması umuduyla, daha yakın zamanlı ve devlet güvenlik görevlilerinin ölümcül güç kullanımının yol açtığı yaşam hakkı ihlallerini de dava izleme kapsamımıza alıyoruz. Sitemizde bu yeni davalara ilişkin içerikleri henüz tamamlamadık ancak aşağıdaki linkler üzerinden, yeni izlemeye başladığımız bu davalardan dördünün Şubat ve Mart aylarında katıldığımız duruşmalarına dair izleme raporlarına ulaşabilirsiniz.

1

Şahin Öner Davası

10 Şubat 2013 tarihinde Diyarbakır’ın Şehitlik Mahallesi’nde bir grubun yolu trafiğe kapadığı, yasa dışı eylem yaptıkları iddiasının bildirilmesi üzerine olay yerine ulaşan güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında, Şahin Öner 75 kod numaralı Shortland marka zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Dava kapsamında polis memuru Selahattin Korkmaz “kasten öldürmek” suçundan yargılanıyor.
* Davanın 15 Şubat 2018 tarihli 2. duruşmasına dair izleme raporu için tıklayınız.


1

Berkin Elvan Davası

Gezi protestoları sürecinde, 16 Haziran 2013’te İstanbul/Okmeydanı’nda gaz fişeği mermisi ile Berkin Elvan’ın yaralanmasına ve ölümüne sebep olmaktan hakkında TCK 82/1 maddesi kapsamında “olası kast ile adam öldürme” suçlaması ile dava açılan tek sanıklı davada polis memuru Fatih Dalgalı yargılanıyor.
* Davanın 27 Şubat 2018 tarihli 5. duruşmasına dair izleme raporu için tıklayınız.


1

Hrant Dink Davası

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde öldürülmesine ilişkin 11 yıldır devam eden yargı sürecinde, hazırlanan yeni iddianame doğrultusunda dönemin jandarma ve emniyet görevlilerinin yargılandığı 9’u tutuklu 85 sanıklı dava İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.
* Davanın 4 gün süren 20. duruşmasına dair izleme raporu için tıklayınız.


1

Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul Davası
14 Nisan 2017 günü, İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki Kent Ormanı çıkışında, polislerin “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle bulundukları araca ateş açması sonucu Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un yaşamını yitirmesine ilişkin süren davada, polis memurları Erkan Ekmekci, Kenan Akıl, Zafer Sağlam ve Davut Bakır yargılanıyor. Polis memurları hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçlaması yapılıyor.
* Davanın 21 Mart 2018 tarihli ilk duruşmasına dair izleme raporu için tıklayınız. 


 

İzlediğimiz diğer davaların Şubat ve Mart aylarında gerçekleşen duruşmalarındaki son gelişmelere ilişkin;

Ankara JİTEM Davası – 2 Şubat 2018 tarihli duruşmada tanık olarak ifade veren Fikri Sağlar, Susurluk raporundan bir bölümün “devlet sırrı” denilerek çıkartıldığını, bu bölüme ulaşılırsa pek çok cinayetin aydınlanacağını iddia etti. Duruşma detayları için tıklayınız.

Kızıltepe JİTEM Davası –  5 Şubat 2018 tarihli, mahkeme başkanının gelen belgeleri okuyup taraflara taleplerini sorduğu duruşma sadece on dakika sürdü. Duruşma detayları için tıklayınız.

Kulp (Yavuz Ertürk) Davası – 8 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşen duruşmaya katılan taraf tanıklarının 16 Ocak 2018’de alınan ifadeleri dosyaya eklendi. Duruşma detayları için tıklayınız.

Lice Davası – 27 Mart 2018 tarihli duruşmada savcı mütalaasını verdi. Buna göre sanık Eşref Hatipoğlu’nun beraati istendi. Davanın 6 Temmuz 2018 tarihli bir sonraki duruşmasında karara bağlanması bekleniyor. Duruşma detayları için tıklayınız.


Nisan Ayı Takvimi

Nisan ayında izleyeceğimiz duruşmalar şöyle;

  • 4 Nisan 2018 – Musa Anter ve JİTEM Ana Davası, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi
  • 19 Nisan 2018 – Muhammed ve Furkan Yıldırım Kardeşler Davası, Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi
  • 26 Nisan 2018 – Kemal Kurkut Davası, Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi
  • 26 Nisan 2018 – Kızıltepe JİTEM Davası, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi