Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
21.09.2022

Bakım Odaklı İş Yerleri Ödülü için Kampanya ve Rehber Tanıtımı

<< TÜM HABERLER

Bakım Odaklı İş Yerleri Ödülü için

Kampanya ve Rehber Tanıtımı

caringworkspaces.org

Bakım Odaklı İş Yerleri projemizin kampanya ve rehber tanıtım etkinliğine davetlisiniz!

İş yerlerimiz bizlerin iyiliğini merkeze alıyor mu? Hepimizi ilgilendiren konularla ilgili sorumlulukları çalışanlar olarak aramızda paylaşabiliyor muyuz? Sosyal haklarımız, bakım ihtiyaçlarımız, psikolojik ihtiyaçlarımız, mesleki beklentilerimiz dikkate alınıyor mu? Bunları talep edebiliyor, tartışabiliyor muyuz?

Postane ve Hafıza Merkezi olarak tüm bu soruları ve daha fazlasını merkeze alan, daha kapsayıcı, çoğulcu ve bakım odaklı iş yerleri için bu sene Bakım Odaklı İş Yerleri Ödülü veriyoruz.

29 Eylül Perşembe günü saat 17.00’de Postane’de gerçekleşecek tanıtım etkinliğinde, Bakım Odaklı İş Yerleri projesi kapsamında düzenleyeceğimiz ödül kampanyasını ve iş yerlerimizi dönüştürmek için yönlendirici olmasını umduğumuz Bakım Odaklı İş Yerleri: Sivil Toplum ve Sosyal Girişimler için Bir Rehber’i tanıtacağız.

Kayıt olmak için tıklayın.

Program 

29 Eylül Perşembe

17:00-18:00 Sunum ve tartışma
18:00-19:00 Kokteyl

Konuşmacılar

  • Yaşar Adnan Adanalı, Postane – Direktör 
  • Kerem Çiftçioğlu, Hafıza Merkezi – İletişim Direktörü 
  • Merve Kavas, Yekpare Sosyal Girişim Birliği – Direktör
  • Mesadet Maria Sözmen, Postane – Operasyon Sorumlusu
  • Nazlı Türker, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi – RESISTIRÉ Proje Koordinatörü 

Mekan: Postane, Bereketzade Mahallesi Camekan Sokak No:9 Galata, Beyoğlu, İstanbul
Canlı yayın: Postane Youtube hesabından canlı yayınlanacaktır. 

Kayıt olmak için tıklayın.

Bakım Odaklı İş Yeri Ödülü 

Postane ve Hafıza Merkezi olarak iş yerlerimizi dönüştürmek adına ağırlıklı olarak sivil toplum ve sosyal girişim aktörlerini hedef aldığımız yeni bir kampanyaya başlıyoruz. Kampanya ile bu sektörlerden ilham veren hikayeleri öne çıkarmayı ve “Bakım Odaklı İş Yeri Ödülü” ile bu dönüşümde cesaretlendirici olmayı hedefliyoruz. 

Kampanya kapsamında sizlerden bakım odaklı pratikler açısından ilham veren iş yerlerini bizlerle paylaşmanızı istiyoruz. Aday gösterme sürecinin ardından bir jüri heyeti, gösterilen adaylar arasından bir kısa liste oluşturulacak ve bu adaylar ilerleyen tarihlerde tekrar sizlerin oylamasına açılacak. 

İlham veren hikayelerinizi paylaşın

Çalışmamız kapsamında Türkiye ve Avrupa ülkelerinde bakım odaklı iş yerlerine dair ilham veren hikayeleri topluyoruz. Burada ilham veren hikayeler ifadesini İngilizce better stories ifadesinin bir tercümesi olarak kullanıyoruz. Dina Georgis’in kavramsallaştırdığı “Better stories”, mevcut politika ve uygulamaların her ne kadar mükemmel olmasalar da ilham vererek bizi daha iyisini yapmaya teşvik etme güçlerine referans veriyor. Bu kavramsallaştırmaya dair daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Topladığımız bu hikayeler hem farklı kurum ve inisiyatiflere ilham vermesi için paylaşılacak, hem de kısa listeye kalan iş yerleri Bakım Odaklı İş Yeri Ödülüne aday olarak açıklanacak. 

Hikayenizi paylaşmak için tıklayın.

Rehber hakkında 

Ezgi Kan’ın kaleme aldığı Bakım Odaklı İş Yerleri: Sivil Toplum ve Sosyal Girişimler için Bir Rehber, bakım odaklı iş yerlerinin geniş kapsamlı bir çerçevesini çiziyor ve ilham veren örnekleri paylaşıyor. Öncelikli olarak Türkiye ve Avrupa’da faaliyet gösteren sivil toplum ve sosyal girişim aktörlerinin deneyimlerini derleyen rapor, bu konuda adım atmak isteyen kurumlar için bir referans kaynak olma hedefiyle yol gösterici bir kontrol listesini de barındırıyor. 

Rapor, bakım odaklı bir iş yerinin farkı boyutlarını mekânpolitikaprogramtopluluk, ve iş yerinin ötesi başlıkları altında ele alıyor ve kesişimsel (toplumsal cinsiyet+) bir yaklaşımı benimsiyor. Araştırılan iyi örnekler ise akademisyen Dina Georgis’in “better stories” kavramından esinlenerek raporda “ilham veren hikayeler” olarak yer alıyor. 

Proje hakkında 

Bakım Odaklı İş Yerleri, çalışma alanlarımızı toplumsal cinsiyet+ perspektifini önceleyerek daha kapsayıcı, çoğulcu, bakım odaklı ve güvenli hale getirmeyi amaçlayan bir proje. Amacımız, iş yaşamındaki pratikleri kaçınılmaz ve derin bir şekilde dönüştüren COVID-19 salgını sonrası bu dönüşümde bakım sorumluluklarımızın eşit, kapsayıcı ve çalışanların esenliğini gözetecek şekilde ele alınmasına ön ayak olmak.

Proje, Postane ve Hafıza Merkezi ortaklığında yürütülüyor, AB Ufuk 2020 Programı tarafından finanse edilen RESISTIRÉ projesi tarafından destekleniyor.

Detaylı bilgi için tıklayın