Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
09.06.2022

Caring Workspaces projesi başladı!

<< TÜM HABERLER

Postane ve Hafıza Merkezi öncülüğünde yürütülen “Bakım Odaklı İş Yerleri” projesi başlıyor!

Bakım Odaklı İş Yerleri, sivil toplum ve toplumsal fayda alanlarında çalışanlar için kapsayıcı, çeşitli ve güvenli çalışma alanları yaratmayı amaçlayan bir pilot projedir. Proje, AB Ufuk 2020 Programı tarafından finanse edilen RESISTIRÉ projesi tarafından destekleniyor.

Bakım odaklı yaklaşım nedir?

Bakım odaklı iş yerleri fiziksel olarak kapsayıcı olma, çalışanlarının çalışma koşullarını ve haklarını güvence altına alma, onların iyiliğini gözeten politika ve programlar oluşturma, eşitlikçi ve katılımcı bir yaklaşımla yönetme gibi özellikleri içerir. Bakım odaklı yaklaşım, bakım alma ve vermenin toplumsal cinsiyete dayalı rol dağılımlarına işaret eder, bunun yarattığı eşitsizlikleri önlemeye çalışır. Hayatın kıyısına itilmiş bakım ihtiyaçlarını merkeze taşır, bunları ortak sorumluluğun bir parçası olarak görür.

Hikayeni paylaş

Siz de bakım odaklı bir iş yeri olmayı önemsiyorsanız ve iş yerinde bakımı merkeze alan hikayeleriniz varsa şu kısa formu doldurarak projeye katkıda bulunabilirsiniz.

Proje kapsamında neler yapılacak? Bakım odaklı iş yerleri için bir kontrol listesi hazırlanacak, Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekler araştırılacak, iyi örneklerin kamuoyu ile paylaşıldığı, oylamaya açıldığı ve kazananın ödüllendirildiği bir kampanya yürütülecek.

Projeyi kimler yürütüyor?

Proje Postane ve Hafıza Merkezi ortaklığında yürütülüyor, AB Ufuk 2020 Programı tarafından finanse edilen RESISTIRÉ projesi tarafından destekleniyor.