‘Berfo Ana’nın Evi Kültür Evi Olacak’

cemil-kırbayır-kültür-merkezi

Radikal

13 Eylül 1980’de gözaltına alındıktan sonra kaybolan oğlu Cemil Kırbayır’ın bulunması için yıllardır mücadele eden ancak 7 ay önce İstanbul’da 105 yaşında hayatını kaybeden “Berfo Ana”nın Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Okçu köyündeki evi, çalışmaların ardından Cemil Kırbayır Kültür Evi’ne dönüştürülecek.

Berfo Ana’nın en küçük çocuğu olan Göle’nin Okçu köyünde yaşayan Filiz Doğan, yaptığı açıklamada, amaçlarının annesinin ve ağabeyinin hatıralarını yaşatmak olduğunu ifade etti.

Kültür evi ile 12 Eylül darbesine meydan okuyacaklarını söyleyen Doğan, “Bu kültür evi ile ağabeyimin fikirlerini yaşatmak istiyoruz.

Annemin oğlu ile ilgili, bulunması için dileğinin yerine getirilmesini istiyoruz. Mezarı arama mücadelesinin devamını istiyoruz. Darbe mağduru annemin ocağı yeniden tütecek. Bu ocak kültür evi olarak sonsuza dek tütecek” diye konuştu.

Köylerindeki Cemil Kırbayır Kültür Evi’ni bir yıl sonra faaliyete geçirmeyi planladıklarını anlatan Doğan, kültür evinde konferans salonunun ve konaklama bölümünün de olacağını ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da çağrıda bulunan Doğan, “Sayın başbakanımızın da verdiği sözünü tutmasını istiyoruz. Ağabeyim artık bulunsun. Annem sağken görmedi ama mezarında rahat uyusun” dedi.
Doğan, 11 yaşındayken 12 Eylül darbesini yaşadığını, silah ve işkencelerin kendisinde iz bıraktığını vurgulayarak, artık darbecilerin yargılanmasını istedi.

Okçu köyü mezarlığında Berfo Ana’nın mezarının yanında boş bir mezar açıldığını kaydeden Doğan, “Ağabeyim gelecek diye o mezarlığı da kendisi için ayırdık. Ümidimizi yitirmedik. Gelecek. Buraya gelip dua ediyoruz. Analar ağlamasın artık diyoruz” ifadelerini kullandı.