Celalettin Can’ın gözaltına alınışı hakkında 78’liler Girişimi basın açıklaması

Ülkenin değişik kentlerinde gazetecilere, avukatlara, doktorlara, siyasetçilere, kanaat önderlerine yönelik sürdürülen gözaltılara bir yenisi eklendi. Bugün 03.00 sularında, 78’liler Girişimi Türkiye Sözcüsü Celalettin Can, Terörle Mücadele ekiplerince evi aranarak gözaltına alınmıştır.

Arkadaşımızın hangi soruşturma sebebiyle alındığını bilmiyoruz. Ancak şurası açıktır ki, Celalettin Can’ın gözaltına alınma nedeni, onun düşünceleridir.

O, gerçek bir demokrasinin tesisinden yana durduğu için, Kürt sorununun çözümünün ve iç barışın sağlanmasını istediği için, darbeler ve darbecilerle yüzleşilmesini, hesaplaşılmasını istediği için, ülkede insan hakları ihlallerinin yaşanmaması ve savaş yerine barışı savunduğu için alınmıştır. O, bu düşüncelerini kamuoyu ile paylaşan bir yazar ve gazetecidir.

Bu düşünceleri savunmak muhalif olmak için yeterli sebep olarak görüldüğü için, olağanlaşan OHAL’deki rutin bir uygulamaya dönüşmüştür bu gözaltılar ve tutuklamalar. Ancak bu uygulamalar antidemokratiktir. Hükümet bu uygulamalardan

Bölgede ve ülkede barış istemek, ülke içinde demokrasi istemek her yurttaşın meşru hakkıdır. Bu nedenle arkadaşımız hemen serbest bırakılmalıdır.

78’liler Girişimi