Gözlem Raporu: Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yönelik keyfi yasak devam ediyor

Cumartesi İnsanları’ndan Besna Tosun, 15.07.2023. (Fotoğraf: Eylem Nazlıer)

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 15 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirdiği 955. hafta buluşmasına yönelik polis müdahalesini insan hakları örgütleri olarak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) standartlarına riayet ederek gözlemledik ve yaşanan ihlalleri raporladık. Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütü ile birlikte yürüttüğümüz bu ortak izleme çalışmasını, Galatasaray Meydanı üzerindeki hukuki dayanaktan yoksun abluka kaldırılana kadar her hafta sürdürmeyi planlıyoruz.

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın Galatasaray Meydanı’ndaki buluşmalarını ve bu buluşmalara yönelik engellemelerde ortaya çıkan hak ihlallerini 11 haftadır gözlemleyen kurumlar, idari makamların Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Maside Ocak ve Gülseren Yoleri kararlarını uygulamamakta ısrarcı olduklarını ve kayıp yakınlarının maruz bırakıldıkları hak ihlallerinin kronik bir hal aldığını tespit etmiştir. Yetkililerin Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yönelik tutumlarından kaynaklanan ihlaller, gözaltında kaybedilen yakınları için adalet talep eden Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın asli talebini görünmez kılmaktadır.

Hak savunucusu Cüneyt Yılmaz’a ve gazeteci Dilan Şimşek’e kötü muamele

İHD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Cüneyt Yılmaz, Cumartesi İnsanları’nın barışçıl eylemine destek için Galatasaray Meydanı’na gelenlerden ve gözaltına alınan 14 kişiden biriydi. Serbest bırakıldıktan sonra görüştüğümüz hak savunucusu Cüneyt Yılmaz, gözaltına alınırken boğazının sıkıldığını, yere yatırılarak yerde tekmelendiğini belirtti. Yılmaz, direnmediğini açıkça beyan etmesine rağmen başının gözaltı aracına vurulduğunu, kolları arkada birleştirilmişken tekmelendiğini, bu sırada kendisine hakaret ve küfür edildiğini aktardı. Uzun süre gözaltı aracında bekletildiklerini de paylaşan Yılmaz, bu sırada temel ihtiyaçlarını karşılamalarına izin verilmediğini aktardı. Görüşme sırasında Yılmaz’ın başında, bileklerinde ve ellerinde görülen kızarıklıklar görüşme sonrasında fotoğraflanarak belgelendi.

Haber takibi sırasında polis müdahalesiyle karşılaşan PİRHA muhabiri Dilan Şimşek, gözaltına alınırken uygulanan fiziksel şiddetin gözaltı aracına bindirilirken de devam ettiğini aktardı. Gözaltı aracına bindirildikten sonra kelepçelendiğini söyleyen Şimşek, daha sonra gelen bir polis memurunun düz kelepçenin açılmasını ve Şimşek’e ters kelepçe yapılması talimatı verdiğini paylaştı. Şimşek, buna itiraz etmesi üzerine ters kelepçe yapılmadığını fakat sıkı bir şekilde yapılan düz kelepçenin de ilk sağlık kontrolüne kadar açılmadığını aktardı. Kelepçe tartışması yaşandığı sırada bir polis memurunun 5-6 dakika boyunca telefonunu karıştırdığını gördüğünü aktaran Şimşek, memrun Cüneyt Yılmaz’a yönelik sert polis müdahalesinin görüntülerini silmeye çalıştığını düşündüğünü aktardı. Şimşek, serbest bırakıldıktan sonra telefonunu incelediğini ve tahmin ettiği gibi söz konusu görüntülerin silindiğini gördüğünü söyledi.

► Gözlem raporunu okumak için tıklayınız.


Tüm gözlem raporları:

  • 944. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 945. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 947. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 948. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 949. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 950. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 951. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 952. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 953. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 954. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.