Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
04.08.2023

Gözlem Raporu: Cumartesi Anneleri/İnsanları altı saat gözaltında tutuldu

<< TÜM HABERLER

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 29 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirdiği 957. hafta buluşmasına yönelik polis müdahalesini insan hakları örgütleri olarak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) standartlarına riayet ederek gözlemledik ve yaşanan ihlalleri raporladık. Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütü ile birlikte yürüttüğümüz bu ortak izleme çalışmasını, Galatasaray Meydanı üzerindeki hukuki dayanaktan yoksun abluka kaldırılana kadar her hafta sürdürmeyi planlıyoruz.

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın Galatasaray Meydanı’ndaki buluşmalarını ve bu buluşmalara yönelik engellemelerde ortaya çıkan hak ihlallerini 12 haftadır gözlemleyen kurumlar, idari makamların Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Maside Ocak ve Gülseren Yoleri kararlarını uygulamamakta ısrarcı olduklarını ve kayıp yakınlarının maruz bırakıldıkları hak ihlallerinin kronik bir hal aldığını tespit etmiştir. Yetkililerin Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yönelik tutumlarından kaynaklanan ihlaller, gözaltında kaybedilen yakınları için adalet talep eden Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın asli talebini görünmez kılmaktadır.

► Gözlem raporunu okumak için tıklayınız.

Polisten Keskin’e: “Önceden yasaklasak gelmeyecek misiniz Eren Hanım?”

Aralarında İHD Genel Başkanı Eren Keskin, İHD Genel Sekreteri Hüseyin Küçükbalaban, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Temsilcisi Ümit Efe’nin de bulunduğu grubun 11:58’de Galatasaray Lisesi önünden Galatasaray Meydanı’na doğru yürümeye başladı. Aynı anda koşarak o noktaya gelen sivil giyimli polislerin grubu durdurduğu ve polis amiri olduğu düşünülen bir kişinin avukat Eren Keskin ile konuşmaya başladığı gözlemlendi. Eren Keskin ile konuşan polis amirinin Keskin’e yasaklama kararı olduğu düşünülen evrakın son sayfasını gösterdiği görüldü. Keskin’in “Bu yasaklama kararını herkese açık şekilde yayınlamalısınız ve bize önceden tebliğ etmelisiniz” dediği duyuldu. Gülerek Keskin’e cevap veren polis amirinin “Önceden yasaklasak gelmeyecek misiniz Eren Hanım?” dediği duyuldu. Keskin’in, polis amirine “AYM zaten yasaklayamazsınız diyor” şeklinde cevap verdiği duyuldu.

957. hafta buluşmasına yönelik engelleme sırasında toplam 50 kayıp yakını ve hak savunucusu gözaltına alındı.  Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucuları, gözaltına alındıktan altı saat sonra serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlar, sıcak havaya ve aralarında kronik hastalıkları olanlar olmasına rağmen ortalama yaklaşık üç saat sıcak ve havasız gözaltı araçlarında tutuldu. Gözaltına alınanlardan Emek Partisi (EMEP) İstanbul milletvekili İskender Bayhan’ın danışmanı Ekinsu Devrim Danış ile serbest bırakıldıktan sonra İHD İstanbul Şube’de yapılan görüşmede Danış, defalarca milletvekili Bayhan’ın danışmanı olduğunu belirtmesine ve hiçbir direniş göstermemesine rağmen ters kelepçe ile gözaltına alınmak istendiğini, bu sırada o noktaya gelen, barışçıl protestolara yönelik polis müdahalelerindeki tavırları ve birçok suç duyurusuna konu olan eylemleri ile kamuoyunda bilinen polis amirinin birden kolunu kavradığını ve kendisini “Senin şimdi tırnaklarını çekerim” diyerek işkence ile tehdit ettiğini aktardı. Danış, bahsi geçen polis amirinin kolunu kırılma noktasına gelecek kadar arkadan büktüğünü ve bu şekilde zor kullanılarak gözaltı aracına bindirildiğini paylaştı. Danış’ın kolundaki morluklar ve çizikler görüşme sırasında kayıt altına alındı.


Tüm gözlem raporları:

 • 944. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 945. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 947. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 948. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 949. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 950. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 951. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 952. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 953. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 954. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 955. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 956. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.