Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
11.08.2023

Gözlem Raporu: Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yönelik keyfi yasak sürüyor

<< TÜM HABERLER

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 5 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştirdiği 958. hafta buluşmasına yönelik polis müdahalesini insan hakları örgütleri olarak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) standartlarına riayet ederek gözlemledik ve yaşanan ihlalleri raporladık. Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütü ile birlikte yürüttüğümüz bu ortak izleme çalışmasını, Galatasaray Meydanı üzerindeki hukuki dayanaktan yoksun abluka kaldırılana kadar her hafta sürdürmeyi planlıyoruz.

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın Galatasaray Meydanı’ndaki buluşmalarını ve bu buluşmalara yönelik engellemelerde ortaya çıkan hak ihlallerini 12 haftadır gözlemleyen kurumlar, idari makamların Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Maside Ocak ve Gülseren Yoleri kararlarını uygulamamakta ısrarcı olduklarını ve kayıp yakınlarının maruz bırakıldıkları hak ihlallerinin kronik bir hal aldığını tespit etmiştir. Yetkililerin Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yönelik tutumlarından kaynaklanan ihlaller, gözaltında kaybedilen yakınları için adalet talep eden Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın asli talebini görünmez kılmaktadır.

► Gözlem raporunu okumak için tıklayınız.

Galatasaray’a varamadan güvenlik çemberine alınan kayıp yakınları ve hak savunucularına fiziksel şiddet

Gözaltına alınanlar serbest bırakıldıktan sonra İHD İstanbul Şubesi’nde Cumartesi Anneleri/İnsanları ile yapılan görüşmede KESK Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 958. hafta buluşmasına destek olunması yönünde bir karar alındığı, bu karar doğrultusunda KESK MYK üyesi 16 kişinin Cumartesi Anneleri/İnsanları ile birlikte Galatasaray Meydanı’na çıkmak üzere yürüdüğü öğrenildi.

Gözaltına alınan toplam 26 kayıp yakını ve hak savunucusu, henüz Galatasaray Meydanı’na ulaşamadan, İstiklal Caddesi üzerindeki Örs Turistik İş Merkezi hizasında güvenlik çemberine alındı. Serbest bırakıldıktan sonra görüşülen hak savunucuları arasında biri kilitli olmak üzere iki plastik kelepçe takıldığını, fiziksel şiddete uğradığını, bir polis memuru tarafından göğüs kafesinin altına dirsek atıldığını, son sağlık kontrolünde tomografi çektirildiğini, güvenlik çemberi içindeyken uğradığı fiziksel şiddetten ötürü tişörtünün yırtıldığını, güvenlik çemberi içinde yaşanan arbede sırasında bir polis memurunun ısrarla defalarca göğsüne dirsek attığını ve göğsünde oluşan ağrı sebebiyle son sağlık kontrolünde göğüs tomografisi çekildiğini aktaranlar oldu.


Tüm gözlem raporları:

 • 944. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 945. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 947. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 948. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 949. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 950. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 951. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 952. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 953. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 954. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 955. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 956. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
 • 957. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.