Ana içeriğe atla
Ana Sayfa

Silopi’ye bağlı Görümlü (Bespin) beldesinde 14 Haziran 1993’te 6 köylünün askerlerce gözaltına alındıktan sonra öldürülüp kaybedilmesiyle ilgili Mete Sayar Davası’nın son duruşması 27 Şubat Cuma günü Ankara’da gerçekleşti. Davayı Hafıza Merkezi olarak yerinde izledik. Duruşmayı izleyenler arasında kayıp yakınlarının tamamı, Özgür Hukukçular Derneği, İHD ve TİHV’den de avukatlar ve İnsan Hakları Ortak Platformu da vardı.

Duruşma sonunda mahkeme yeni araştırma yapmadığı için davada dinlenebilecek yeni bir tanık kalmadı. Duruşmaya katılan avukatlar o dönem taburda görev alan tüm askerlerin tespit edilip tanık olarak dinlenmesi talebinde bulunmuş, buna karşın mahkeme kovuşturmanın genişletilmesini kabul etmemişti. Halbuki insanlığa karşı işlenen suçların yargılamasında tanık ifadelerinin delil olarak daha etkin bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu konuda, Arjantin’deki askeri diktatörlük döneminde (1976 – 1983) insanlığa karşı işlenen suçların yargılanması deneyimini anlatan ICTJ raporunu faydalı bir kaynak olarak okuyabilirsiniz.

Mahkemelerin delil toplama konusunda buna benzer isteksizliklerine çarpıcı bir örneği geçtiğimiz Ocak ayında Naim Kurt’un beraatiyle sonuçlanan faili meçhul davasında da görmüştük.

Mete Sayar davasının bir sonraki duruşması 26 Haziran’da Ankara’da görülecek ve çok büyük ihtimalle dosya mütalaaya gönderilecek. Yıl sonuna kadar karar çıkması bekleniyor.

Bu davaya konu olan kaybedilme olayına dair detaylar için Zorla Kaybetmeler Veritabanı‘nı zirayet edebilirsiniz.

Sezgin Tanrıkulu’nun dava hakkındaki açıklaması için tıklayınız.

Altta ise dava özeti ve duruşma tutanaklarını bulacaksınız.

Dava ismi

Mete Sayar Davası

Başlangıç tarihi

5 Kasım 2013

Sanıklar

Jandarma Sınır Tugay Komutanı Emekli Tuğgeneral Mete Sayar, Görümlü 1. Mekanize Piyade Tabur Komutanı Emekli Albay Hasan Basri Vural, 3. Bölük Tim Komutanı Üsteğmen İbrahim Kıraç, Yüzbaşı Murat Ali Yıldız, Kayseri Hava İndirme Tugayından Teğmen Serdar Tekin ve 2. Komando Tabur Komutanlığından Tansel Erok

Suçlamalar

Birden fazla kişiyi öldürmek

Mağdurlar

Zorla kaybedilen 6 sivil şahıs; Şemdin Cülaz, İbrahim Akıl, Mehmet Salih Demirhan, Halit Özdemir, Hamdo Şimşek ve Hükmet Şimşek,

Suç tarihi ve yeri

14 Haziran 1993 /  Şırnak’ın Görümlü ilçesi

Yetkili Mahkeme

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi

Nakil durumu

Şırnak’tan Ankara’ya nakledildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi KararıBaşvuru no: 7524/06 ve 39046/10

Mahkeme, 15 Nisan 2014 tarihinde, Türkiye Devletinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. maddesini (esastan ve usulden) ihlal ettiğine karar verdi.


1

2

3

6

1

6

4