Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
20.10.2020

Tahir Elçi yargı sürecinin takipçisiyiz!

<< TÜM HABERLER

İnsan hakları mücadelesinde yol arkadaşımız, Diyarbakır Barosu eski başkanı sevgili Tahir Elçi 28 Kasım 2015 aramızdan kopartılıp alındı. Ölümünün üzerinden beş yıla yakın bir süre geçti ve yargılama ne yazık ki henüz yeni başlıyor. 21 Ekim 2020 tarihinde Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak ilk duruşmada gözümüz, kulağımız, kalbimiz Mahkeme salonunda olacak.

Soruşturmanın gerekli özen ve iyi niyet gösterilmeden, şüpheli olabilecekler görevden uzaklaştırılmadan, araştırmanın kapsamı alabildiğine dar tutularak ve geciktirilerek yürütüldüğüne ilişkin güçlü bir kanı var. Delillerin usule uygun toplanmadığı, cinayete dair karanlık noktaların aydınlatılmasında pasif kalındığı, en büyük çabanın yargı makamları değil de Elçi ailesinin avukatları, Diyarbakır Barosu, adli mimari ve hukuk alanında çalışan uluslararası kurumların çabası ile ortaya konulduğu konusunda da öyle. İnsan hakları kuruluşları olarak bu durumun kovuşturma aşamasında da devam edeceği hususunda fazlasıyla endişeliyiz!

Muhalif tavrı ile tanınan bir baro başkanı, hukukçu ve insan hakları savunucusunun, barışçıl nitelikte bir basın açıklaması yaparken, gün ortasında, şehrin en merkezi yerinde, olağanüstü denetim ve gözetim şartları altında ve etrafta birçok güvenlik görevlisi mevcutken kuşkulu bir şekilde öldürülmesinin; delillerin ise bir türlü toplanamamasının ardındaki sır perdesini kaldırabilmek şart. Bunun için tarafsız, bağımsız ve cesur bir kovuşturma yürütülmesi gerektiği de açık.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, tüm devletler gibi, kişilerin yaşamlarından yoksun bırakılmaması ve yaşam hakkını korumak için gerekli tedbirleri almak yükümlülüğü bulunduğu gibi yaşam hakkı ihlali gerçekleşmişse ölümün şartlarını ortaya çıkarmaya, sorumluları saptamaya ve cezalandırmaya elverir etkili bir soruşturma/ kovuşturma yürütmek mecburiyeti de var.

İnsan hakları ihlallerinin sorumlularının yargı önünde hesap vermesi, cezasızlığın sona ermesi ve insan haysiyetine uygun bir yaşam için yürüttükleri mücadelede insan hakları savunucularının maruz kaldıkları her saldırının ama özellikle de yaşam hakkı ihlallerinin özenle soruşturulması bölgesel ve uluslararası hukukun da gereği.

Bütün bu nedenlerle biz Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği Ağı olarak; bu kuşkulu cinayetin neden, nasıl, kimler tarafından, kimlerin verdiği emirler doğrultusunda işlendiği aydınlanana kadar devam edecek tüm yargısal süreçlerin sonuna kadar takipçisi olacağız. Umarız bir gün sevgili arkadaşımız Tahir Elçi’yi aramızdan alan bu cinayete ilişkin hakikate bir nebze olsun ulaşabiliriz.

Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği Ağı – 20 Ekim 2020

Diyarbakır Barosu; Eşit Haklar İçin İzleme Derneği; FİSA Çocuk Hakları Merkezi; Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Hak İnsiyatifi Derneği; İnsan Hakları Derneği; İnsan Hakları Gündemi Derneği; Özgürlük İçin Hukukçular Derneği; Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi