Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
27.11.2017

Video: İnsan hakları avukatı Tahir Elçi'nin öldürülmesi

<< TÜM HABERLER

Tahir Elçi meslek hayatının tamamını ağır insan hakları ihlalleri ve cezasızlıkla mücadeleye adamış bir insan hakları savunucus, avukat… Sokağa çıkma yasakları sürerken ve 10 Ekim Katliamı’nın hemen ertesinde, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katıldı. Programdaki sözleri nedeniyle hedef gösterildi ve tehdit edildi. İstanbul’daki hakimlik sorgusunun ardından serbest bırakıldıktan sonra da tehditler devam etti. Diyarbakır Barosu’nun, Sur’da meydana gelen çatışmalarda tarihi Dört Ayaklı Minare’nin zarar görmesiyle ilgili yaptığı basın açıklamasına katıldı;

“Bu tarihi bölgede; birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev saipliği yapmış bu kadim bölgede; İnsanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Tarihi bölgede savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun, diyoruz.”

Tahir Elçi, bu sözlerden dakikalar sonra vurularak öldürüldü.

28 Kasım 2015’ten bu yana cinayet soruşturmasında tek bir şüpheli yok. Tahir Elçi’nin insan hakları, hukuk ve barış mücadelesinde bıraktığı boşluk ise giderek büyüyor.

Tahir Elçi’yi bu boşlukta yitirmeyeceğiz.Unutmayacağız.

Diyarbakır Barosu