Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
02.11.2015

Vartinis (Altınova) Katliamı Davası Bugün Görülüyor

<< TÜM HABERLER

Muş’un Korkut ilçesine bağlı Altınova beldesinde 2 Ekim 1993’te “yasadışı örgüte yardım ve yataklık ettikleri” iddiasıyla evlerinin ateşe verilmesi sonucu aynı aileden 9 kişinin yanarak yaşamını yitirmişti. Vartinis Katliamı Davası kapsamında 2 jandarma subayı, bir astsubay ve bir özel harekât şube müdürü yargılanıyor.

5 Aralık 2013’te Muş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasının ardından Yargıtay mahkemenin talebi doğrultusunda , “güvenlik gerekçesiyle” davanın Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledilmesine karar verdi. Davanın 10 Haziran 2015 tarihli duruşmasında savcı mütalaasında sanıklar hakkında 180 yıldan 230 yıla kadar hapis cezası istemişti. Bugünkü duruşmada bu mahkemenin bu talebi değerlendirilmesi bekleniyor.

Mağdur avukatı Kadir Karaçelik’in aktardığına göre olay, 2 Ekim 1993 tarihinde Muş ili Korkut ilçesi Vartinis ( Altınova) beldesinin kuzeyinde dağlık alanda gündüz meydana gelen çatışma sonucunda bir astsubay yaşamını yitirmesinden sonra gerçekleşti.

Hasköy İlçe Jandarma Komutanı, astsubayın cenazesini alıp Vartinis’in içinden geçerken aracı durdurup “Bu gece bu köyü yakacam, başınıza yıkacam” dedikten sonra birkaç el havaya Ateş açıp ayrılmıştır. Gece saat 2-3 sıralarında beldeye özel harekatçı, komando ve yüzlerce askerle operasyon yapılmıştır.

Maktül Nasır öğütün evi beldenin tam merkezi yerinde belediye binasına çok yakın mesefedeydi. M. Sıddık Öğüt’e ait evin önünde bir kişinin zafer işareti yaptığı iddiasıyla ev ateşe verilmişti. Gördü tanıklarının anlattıllarına göre o  sırada evlerden sokaklara çıkanlar elleri yukarı kaldırılıp belediye binasının önünde toplatılmışlardır. Yanan evin içinden çığlıklar gelmesi karşısında köy halkı kurtarmak için hareketlense de oradaki güvenlik güçleri izin vermemiştir. Kimse müdahale etmeksizin evin içindeki anne baba ve 7 çocuk olmak üzere toplam 9 kişi diri diri yanmışlardır. Görgü tanıkları, küçük çocukların pencere korkuluklarına tırmanlarına rağmen evden dışarı çıkmalarına izin verilmediğine tanık olduklarını belirtiyorlar.

Olaydan sonra, evden sağ kurtulan tek kişi olan Mehmet Nasır Öğüt’ün kızı Aysel Öğüt, evin askerler tarafından yakıldığını belirterek suç duyurusunda bulunmuş; ancak Muş Cumhuriyet Başsavcılığı, evin PKK tarafından yakıldığını söyleyerek dosyayı kapatmıştı.

Aysel Öğüt’ün 2003 yılında yaptığı yeni suç duyurusu üzerine dosya yeniden açıldı. Savcılık 8 yıl süren soruşturma sonunda; dönemin Jandarma Yüzbaşı Bülent Karaoğlu, Hasköy ilçe jandarma komutanı Hanefi Akyıldız, Muş Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şube Müdürü Şerafettin Uz ve Gökyazı Jandarma Karakol Komutanı Turhan Nurdoğan’ın 9’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanması talebiyle Muş Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

O tarihten bu yana dokunulmayan evin enkazının yeri, 2012-2013 yıllarında Nusaybin Belediyesi’nin katkılarıyla müze yaptırılmıştır:

1

1

1

1

1

1

Nusaybin Belediyesi’nin yanan ev ile ilgili müzesinden

1