Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
26.04.2023

İHSDA’dan Ortak Açıklama: “Gözaltına alınan hak savunucuları bir an önce serbest bırakılsın”

<< TÜM HABERLER

Hafıza Merkezi’nin de bileşenleri içinde olduğu İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı (İHSDA), 25 Nisan günü sabah saatlerinde Diyarbakır merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan avukat, insan hakları savunucusu, gazeteci ve sanatçıların bir an önce serbest bırakılmasını talep eden ortak bir açıklama yayınladı. Bu operasyonun zamanla bakımından adil ve demokratik seçim ortamına ve seçim güvenliğine yönelik kabul edilemez bir müdahale niteliği taşıdığı vurgulanan açılkamada, “Hak savunucuları, bu baskılara hiçbir zaman boyun eğmeyecek ve hak ihlallerine karşı mücadele etmekten asla vazgeçmeyecektir!” dendi. Açıklamanın tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

--- 

Diyarbakır merkezli yürütülen operasyonlar sonucu 25.04.2023 tarihi sabah saatlerinde, aralarında İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı (İHSDA) bileşenlerinden Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi avukat ve hak savunucularının yanı sıra, gazeteci, siyasetçi ve sanatçıların da bulunduğu yüzün üzerinde kişi, haklarında soruşturma yürütüldüğü iddiasıyla evlerinden, bürolarından gözaltına alınmıştır. 

Hukukçuların, basın emekçilerinin, siyasetçi ve sanatçıların haber verilmesi veya çağrılmaları halinde ifade verebilecek durumda olmalarına rağmen, hukuka ve insan hakları temel ilkelerine aykırı bir biçimde ev baskını ile gözaltına alınması, ev ve ofislerinde yasalarda öngörülen koşullara uyulmadan aramalar yapılması, dosyada gizlilik kararı alınması ve 24 saat avukat kısıtlaması kararı verilmesi hukuka aykırı olup, bu yolla gözaltına alınanların hukuki yardım alma ve savunma hakkı engellenmiştir. 

Bu operasyon, hedef aldığı kitle ve zamanlama bakımından adil ve demokratik seçim ortamına ve seçim güvenliğine yönelik kabul edilemez bir müdahale niteliğindedir. Özellikle Kürt seçmenin yoğunlukta olduğu bölgelerde seçim güvenliğini sağlayacak, seçim süresince yaşanabilecek hukuka aykırılıklar ve hak ihlalleri ile mücadele edecek hukukçulara, hakikati ortaya çıkaracak basın emekçilerine ve siyasi iktidara muhalif tüm kesimlere yönelik artan hedef göstermelerin ve müdahalelerin tesadüfi olmadığı aşikardır. Masumiyet karinesi başta olmak üzere, operasyonun hedefi haline getirilen kişilerin her koşulda korunması gereken temel hak ve özgürlüklerini hiçe sayan İçişleri Bakanı’nın bu konudaki açıklaması, operasyonun arkasındaki politik saiki ortaya koymaktadır. 

İHSDA olarak yasalara ve evrensel hukuk ilkelerine aykırı bir şekilde hak savunuculuğunun kriminalize edilmesini hiçbir şekilde kabul etmediğimizi bir kez daha yineliyor, gözaltına alınan hak savunucularının bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Hak savunucuları, bu baskılara hiçbir zaman boyun eğmeyecek ve hak ihlallerine karşı mücadele etmekten asla vazgeçmeyecektir! 

İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı