Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
<< TÜM PROJELER

İnsan Hakları ve Yaratıcı İletişim

Başlangıç Tarihi: 01.10.2018

Bitiş Tarihi: 30.11.2019

İnsan Hakları ve Yaratıcı İletişim, insan hakları ve hafıza alanında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ile yaratıcı disiplinler arasında karşılıklı öğrenme ve ortak üretim süreçlerini güçlendirmeyi hedefleyen bir proje.

Hedef 

Projenin amacı hakikat, adalet ve hafıza mücadelesi yürüten kurum ve kişilerin yaratıcı iletişim biçim ve araçlarına yönelik hakimiyetlerini geliştirmek ve iki kesim arasında ilişki ve işbirliklerini güçlendirmek.

Faaliyetler 

Hackathon

2-3 Şubat 2019 tarihlerinde insan hakları alanında çalışan STK temsilcileri ile yaratıcı disiplinlerden insanların bir araya geldiği bir hackathon düzenledik. Hackathonun amacı her kurumun üzerinde çalıştıkları bir bilgi, araştırma veya veri setinin etkin iletişimine yönelik yaratıcı fikirler geliştirmekti. Toplantıya Hrant Dink Vakfı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Hak İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği, Göç İzleme Derneği, Mor Çatı, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum ve Hafıza Merkezi dahil 8 STK’dan temsilciler, tasarım, sinema ve yaratıcı yazım dahil yaratıcı disiplinlerden 18 kişi katıldı. Kurum temsilcileri ile yaratıcıların tasarım odaklı yaklaşım çerçevesinde beraber çalıştıkları iki günün sonunda her kurumun üzerine çalıştığı bilgiyi etkili bir şekilde yaygınlaştırmasına yönelik yaratıcı fikirler geliştirildi. 

Uygulama

Hackathonu takip eden aylarda STK temsilcileri, proje üzerine çalışan kreatifler ve Hafıza Merkezi’nden proje sorumlularından oluşan ekipler prototiplerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması üzerine odaklandı. 

Paneller

İnsan hakları ile yenilikçi yaklaşımların kesişiminde kamusal tartışma ve bilgi birikimi yaratmak amacıyla proje kapsamında sanal gerçeklik, oyun tasarımı ve umut temelli iletişim üzerine odaklanan üç panel düzenledik.

Tüm panellerin video kayıtlarına bu adresten ulaşabilirsiniz.