Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
21.10.2015

Hafıza Merkezi'nden Açıklama: Tahir Elçi’nin İtham Edildiği Suçu İşlemeye Devam Edeceğiz

<< TÜM HABERLER

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında, bir televizyon programında ‘PKK terör örgütü değildir’ dediği için terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı, yakalama kararı çıkarıldı ve Elçi göz altına alınarak ifade vermeye İstanbul’a getirildi.

Hafıza Merkezi olarak Tahir Elçi’yi yakından tanıyoruz ve birçok vesileyle bir arada çalışma fırsatını bulduk. Tahir Elçi her şeyden önce bir hak savuncusu ve devletin işlediği suçların mağdurlarının çok iyi tanıdığı bir hukukçudur. Elçi sivil halka karşı terör uygulamış birçok üst düzey devlet görevlisinin davasında müdahil avukat olarak görev aldı ve almayı sürdürüyor. Son dönemde bu davalarda insanları kaybederek, işkence ederek, insanlığa karşı suç işlemiş, bir çoğu sırayla beraat ettirilen hiçbir devlet görevlisi hakkında yakalama kararı çıkartılmadı. Bu karar düşüncelerini ifade eden Tahir Elçi için çıkarıldı.

Elçi’nin gözaltına alınarak yargılanması Türkiye için büyük acılara neden olmuş 30 yıllık savaş politikasından ders çıkartılmadığının bir göstergesi. Ayrıca 2015 yılının Haziran ayına kadar sürdürülen 2 yıllık çözüm süreci görüşmelerinde bulunan çeşitli kademelerdeki devlet görevlilerinin konumunu da tartışmaya açacak bir uygulama.

Tahir Elçi hakkındaki soruşturma ve yargılama bir Baro Başkanı’nın yakalanarak ifade vermeye getirilmesinin ilk kez gerçekleşmesi açısından sadece hukukun üstünlüğüne vurulan bir darbe özelliği taşımıyor, ifade özgürlüğü açısından da Türkiye toplumunun ağzına vurulan bir mühür olma özelliğini gösteriyor.

Türkiye’de demokrasi, ifade özgürlüğü ve barış için mücadele bitmeyecek. Kürt meselesinde giderek galebe çalan savaş politikaları terkedilip güçlendirilmiş bir müzakere ve barış masası yeniden inşa edilmedikçe bu boğucu siyasi iklim kalıcılaşacak. Öyle anlaşılıyor ki ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünün ayaklar altına alındığı bu mücadelede barış ve demokrasiden yana olan hepimiz Tahir Elçi’nin itham edildiği suçu işlemeye devam edeceğiz.