Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
<< TÜM YAYINLAR

48 Hak Örgütü Perspektifinden Türkiyede Daralan Demokratik Alan ve COVID-19 Salgını

Yazar: Eylem Ertürk

Yayın Tarihi: 2022

Yayıncı: Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu

BELGEYİ GÖSTER

Bu rapor, Haklara Destek Programı'ndan destek alan örgütlerin kapasite gelişim sürecini takip eden proje ekibinin ve rehberlerin gözlem raporlarıyla sivil toplum örgütü temsilcilerinin daralan demokratik sivil alan ile COVID-19 sorunlarına dair ürettikleri çözüm önerilerini bir araya getirdi. Raporda; özellikle son iki yılda salgınla beraber sivil toplum örgütlerini giderek daha fazla etkileyen kısıtlamalar, bu kısıtlamaların çalışma alanına ve hedef kitlelere etkilerine, katılımcı örgütlerin deneyimlerine ve yereldeki perspektiflere dayanarak ele alındı. Sivil toplum örgütlerinin somut ve güncel deneyimlerine dayanan bu raporun, daralan sivil alanın genişletilmesi için işbirliği ve dayanışma olanaklarını artırmaya katkıda bulunmasını umuyoruz.

Haklara Destek Programı, “İnsan Haklarının Güçlendirilmesi ve Dayanıklılığının Artırılması: Türkiye’de İnsan Haklarını Destekleme Mekanizması” hibe programı kapsamında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun finansmanıyla Hafıza Merkezi ve Heinrich Böll Stiftung ortaklığında yürütüldü. Türkiye’de hak temelli çalışan sivil toplum örgütlerinin insan hakları ve demokrasinin gelişmesine ve kurumsallaşmasına katkıda bulunma kapasitelerini arttırmayı amaçlayan programın ilk destek ayağı 2020-2021’de yürütüldü.