Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
17.06.2016

Güney Amerika’da Yüzleşme: Arjantin ve Kolombiya Deneyimleri

<< TÜM HABERLER

1

Güney Amerika’da Yüzleşme: Arjantin ve Kolombiya Deneyimleri başlığıyla düzenleyeceğimiz panelde Arjantin’den Memoria Abierta’nın direktörü Valeria Barbuto ve Kolombiya’dan Dejusticia’nın araştırma koordinatörü Nelson Camila Sánchez bu ülkelerdeki yüzleşme deneyimlerini aktaracaklar.

Valeria Barbuto, “Arjantin’de Hafızalaştırma Çabalarının Geçiş Dönemi Adaleti Sürecine Katkısı” başlıklı sunumunda insan hakları örgütlerinin geçmişle yüzleşme yönünde geliştirdiği yöntemleri anlatacak. Barbuto bu sunumuyla, diktatörlük sürecinde baskı, işkence ve ölümlerin gerçekleştiği yerleri “hafıza mekanları”na dönüştürmenin kamuoyunda bilinirliği arttırma ve hafıza, hakikat ve adaleti geliştirme mücadelesine nasıl katkıları olduğunu tartışacak.

Nelson Camila Sánchez‘in “Kolombiya’da Barış İnşası: Adalet ve Barış” başlıklı sunumu ise, Kolombiya toplumunda geçiş dönemi adaleti yönündeki güncel çabalara odaklanıyor. Sánchez, barışın müzakere edildiği bir dönemde aynı zamanda çatışma sürecinde işlenen suçların yargılanmasının mümkün olup olmadığını; Kolombiya’da bu konu etrafında tartışılan çelişkileri, seçenek ve önerileri bizlerle paylaşacak.

***

 Panelle İlgili Haberler:

Medyascope: Güney Amerika’da Yüzleşme: Arjantin ve Kolombiya Deneyimleri
Neynik: PANEL NOTLARI-1: “Güney Amerika’da Yüzleşme: Arjantin”
Özgür Gündem: Mücadelenin En Önemli Aktörü Kadınlar
Neynik: PANEL NOTLARI-2: “Güney Amerika’da Yüzleşme: Kolombiya”

***

 Biyografiler:

Valeria Barbuto: Arjantin’de sekiz insan hakları örgütünün koalisyonu ile kurulan Memoria Abierta’nın direktörlüğünü yapmaktadır. Geçmişte yaşanmış insan hakları ihlalleri, baskıya karşı direniş eylemleri, hakikat ve adalet mücadeleleri ile ilgili toplumsal hafızayı güçlendirmek, bu yolla bugünü yeniden düşünmek ve demokrasiyi güçlendirmek amacıyla kurulan Memoria Abierta, çeşitli kurumsal ve kişisel arşivleri kataloglayarak erişime sunar, sözlü arşiv oluşturur, baskı rejiminin mekanlarını görünür kılmaya yardımcı olur, eğitim amaçlı tematik kaynaklar sunar ve adli süreçlere katkıda bulunur. Valeria Barbuto, Buenos Aries Üniversitesi’nde antropoloji eğitimi aldıktan sonra Kültür Yönetimi (Universidad Nacional de San Martín – UNSAM)  ile Demokratikleşme ve İnsan Hakları (Universidad Nacional de Chile) üzerine yüksek lisansını tamamladı. Arşiv ve insan hakları, tazminat politikaları, ağır insan hakkı ihlalleriyle ilgili hakikat ve adalet süreçleri konularında farklı projelerde bulundu. 1999 yılında Center for Legal and Social Studies’e (CELS) katılan Barbuto, burada Araştırma Biriminin direktörlüğünü yaptı. Barbuto, Federal Hükümet ve Buenos Aires Valiliğinin ortaklığı ile kurulan “Hatırlama ve İnsan Hakları Merkezi”’nin yönetim kurulunda CELS’i temsil etmeye devam etmektedir.

Nelson Camilo Sánchez: Hukuk, Adalet ve Toplum Çalışmaları Merkezi – Dejusticia’da araştırma koordinatörü, “Universidad Nacionel de Colombia”’da yardımcı profesör olan Nelson Camilo Sánchez, “Universidad Nacional de Colombia” hukuk doktoru, Harvard Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Çalışmaları hukuk yüksek lisans derecelerine sahiptir. 2004-2005 döneminde Amerikalılar Arası İnsan Hakları Komisyonu’nun (Washington D.C.) “Rómulo Gallegos” bursunu kazandı. Sánchez’in güncel yayımları arasında “Corporate Accountability, Reparations and Distributive Justice in Post-Conflict Societies” [Çatışma Sonrası Toplumlarda Kurumsal Hesap Verebilirlik, Tazminat ve Dağıtıcı Adalet] (“Corporate Accountability in the Context of Transitional Justice” içinde, Michalowski S.) ve “Return within the Bouds of the Pinheiro Principles: The Colombian Land Restitution Experience” [Pinheiro İlkelerine Dönüş: Kolombiyanın Toprak İade Deneyimi] (Washington University Global Studies Law Reviews – Attanasio D.) vardır.

***

Tarih: 16 Haziran 2016, Perşembe
Saat: 17:00-19:00
Yer: Cezayir Restaurant

 Facebook etkinlik sayfası

* Panelde İspanyolca-Türkçe simultane çeviri yapılacak.