Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
26.11.2018

Lübnan’da zorla kaybedilenlerin yakınları için tarihi zafer

<< TÜM HABERLER

Uluslararası Af Örgütü’nün Ortadoğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf, Lübnan parlamentosunda zorla kaybedilenler ve kayıplarla ilgili oylamaya dair şöyle konuştu:

“Oylama ile 1975-1990 yılları arasında Lübnan’daki silahlı çatışmada yakınları kaybolan ve/ya zorla kaybedilenlerin durumu, ulusal düzeyde geç de olsa kabul görmüş oluyor.

“1980lerin ortalarından beri zorla kaybedilenlerin yakınları, ihlallere bulaşmış silahlı grupların ve yabancı askeri güçlerin baskısına rağmen bıkıp usanmadan seslerini yükselttiler. Fiziksel olarak taciz edildiler, belki en çok acıtanı toplum tarafından yalnız bırakıldılar ama yegâne talepleri hiç değişmedi: ‘Bilmek istiyoruz.’

“İki yıl süren görüşmelerin ardından sivil toplum örgütleri tarafından sunulan yasa, bu çerçevede bir ulusal komisyonun kurulması kapsamında atılan önemli bir adım. Komisyon zorla kaybedilen kişileri araştırarak, toplu mezarları tespit edip bedenleri buradan çıkartarak olan bitenin takip edilmesini sağlayacak ve ailelere nihayet yas tutabilme imkânı sağlayacak.

“Böylece Lübnan, ülke çapında birbirinden farklı tüm cemaatleri etkileyen çatışma sürecinin acı mirasını ilk defa anlamlı bir şekilde tanımış ve konu etmiş olacak. Bir sonraki adım kurulacak komisyona gecikmeden uygun ve vasıflı kişilerin tayin edilmesi olmalı.”

Kaynak: Amnesty International, 13 Kasım 2018