Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
13.02.2013

Seyhan Doğan ve ailesi birlikte toprağa verildi

<< TÜM HABERLER

1

Mardin Dargeçit’teki toplu mezar kazısında kemiklerine ulaşılan Seyhan Doğan, bugün İstanbul’daki mezarlarından çıkarılan annesi Asiye ve babası Ramazan Doğan’ın kemikleriyle birlikte toprağa verildi.

Dargeçit ilçesine bağlı Bağözü köyünde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 24 Şubat’ta yapılan kazılarda ortaya çıkan kemikler ile Doğan ailesinden alınan DNA örnekleri karşılaştırıldı ve 21 Temmuz’daki Adli Tıp raporuyla, kemiklerin Seyhan Doğan’a ait olduğu kesinleşti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, cenazenin ardından bianet’e yaptığı açıklamada, Adli Tıp raporunun çıkmasının ardından cenazeyi almak için talepte bulunduklarını, işlemlerin yeni tamamlandığını, bugün birlikte cenazeleri aldıklarını söyledi.

Seyhan, Asiye ve Ramazan Doğan bugün Dargeçit’teki cenaze töreniyle toprağa verildi.

“Cenaze var ama suçlama yok”

Avukat Kuzu, Doğan’ın ve Süleyman Seyhan ile Mehmet Emin Aslan’ın cenazelerinin aynı bölgede kuyularda bulunduğunu, artık bir katliamın gerçekleştiğinin delillerinin ortada olduğunu söyledi.

“Olay halen soruşturma aşamasında, bir iddianameye dönüşmedi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki soruşturmada deliller toplanıyor. Sürüncemede bırakılan soruşturmanın kısa sürede sonuçlandırılmasını istiyoruz.”

“Seyhan Doğan öldürülen üçüncü kişi, bunun artık kesin delil niteliği taşıdığını düşünüyoruz.

Ne olmuştu?

2-6 Kasım 1995’te Mardin’in Dargeçit ilçesinde, Dargeçit Jandarma Komutanlığı dokuz kişiyi gözaltına aldı. 11 yaşındaki Hazni Doğan ve 28 yaşındaki Hayat Altınkaynak dört gün sonra serbest bırakıldı.

57 yaşındaki Süleyman Seyhan, 24 yaşındaki Hikmet Kaya, 21 yaşındaki Abdurrahman Coşkun, 20 yaşındaki Abdullah Olcay, 19 yaşındaki Mehmet Emin Aslan, 16 yaşındaki Nedim Akyön ve 13 yaşındaki Seyhan Doğan ile 13 yaşındaki Davut Altınkaynak’tan bir daha haber alınamadı.

Hazni Doğan işkence gördüklerini, Filistin askısına asıldıklarını anlattı. “Ağabeyi Seyhan’ın askıya ters asıldığını ve çok ağır işkence gördüğünü” söyledi.

Kayıplarla ilgili dosyaya, yedi kişinin PKK’ye katıldığı ileri sürülerek takipsizlik kararı verildi. Dosya Dargeçit’e yollandı. Savcı Şükrü Arslan dosyayı yeniden açtı.

İHD İstanbul Şubesi, “2009’da Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı başvurumuz sonucu düzenlediği fezlekede altı kişinin gözaltında kaybedildiğinin ve Süleyman Seyhan’ın işkence ile öldürülüp yakılarak bir kuyuya atıldığının kabul edildiğini” açıkladı.

İHD, kayıpların “örgüte katıldığı” iddiasının da böylece çürütüldüğünü belirtti.

Oğlu Seyhan Doğan’ı ararken Dargeçit’te gözaltına alınıp işkence gören annesi Asiye Doğan 2000’de hayatını kaybedince, Cumartesi Anneleri eylemine babası Ramazan Doğan katılmaya başladı. Ramazan Doğan da Ağustos 2010’da kalp krizi geçirerekhayatını kaybetmişti.

Ailelerin ve İHD Mardin Şubesi’nin takibi sonucu 17 Şubat 2012’de, Dargeçit’in Bağözü Köyü’nde kazı çalışması yapıldı.

Toplu mezarda bulunan kemiklerin bazılarının, gözaltında kaybedilen 19 yaşındaki Mehmet Emin Aslan’a ait olduğu belirlendi. Aslan da iki ay önce Şırnak’ın İdil ilçesinde toprağa verildi. (Bianet)