Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
11.11.2017

Yavuz Ertürk (Kulp) Davası İzleme Raporu – 12 Ekim 2017

<< TÜM HABERLER

1

Mahkeme: Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi 

Esas No: 2014/139 

Duruşma Tarihi: 12 Ekim 2017 

İzleme Ekibi: Ozan Devrim Yay, Enise Askın

8 Ekim-25 Ekim 1993 tarihleri arasında Diyarbakır’ın Kulp ilçesinin dağınık mezralardan oluşan (Gurnik, Mezire, Pireş, Kepir ve Şuşan) Alaca köyü ve Muş’a bağlı Kayalısü köyü (Licik mezrası) civarında General Yavuz Ertürk komutasındaki Bolu Tugayı tarafından yürütülen askeri operasyonlarda gözaltına alınan 11 kişinin kaybedilmesine ilişkin, dönemin Bolu Dağ Komando Tugayı Komutanı Yavuz Ertürk’ün yargılandığı davanın duruşması, 12 Ekim 2017 tarihinde Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma Öncesi İzlenimler

Duruşmanın 10:00’da başlanması öngörülürken, gecikmeli olarak 10:20’de başladı, yaklaşık olarak 10:25’te sona erdi. Ankara Adliyesi’nde devam eden tadilat çalışmaları nedeniyle duruşma salonu çevresinde yoğun bir karışıklık ve gürültü vardı. Mahkeme heyeti duruşma salonuna geç geldiği için duruşmalar gecikti. İzleme ekibimiz bekleme salonuna ulaştığında izleyeceğimiz Kulp Davası duruşması 3. sıradaydı.

Bekleme salonunda, mağdur yakınları Harun Tutuş, Sabri Tutuş, Aslan Şimşek, Zeki Şimşek, Naim Tutuş, Rüknettin Yamuk, Mehmet Yerlikaya, Ayhan Avar, Mizbah Akdeniz ve avukatları Erkan Şenses ile Muhterem Süren, bir basın mensubu, yaklaşık 4-5 polis memuru, sanığın 4 özel koruması ve birkaç yakını, davayı takip eden İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) üyesi Dicle Çakmak ve izleme ekibimiz bulunuyordu. Kalabalığın yanı sıra tadilatın yarattığı kargaşanın da etkisiyle mağdur yakınları, polislerle ve sanık müdafiileriyle yakın bir mesafede beklemek zorunda kaldı. Öte yandan sanığın özel korumalarının polislerle birlikte beklediği ve ara ara sohbet ettikleri görüldü.

Duruşma salonuna girilirken herhangi bir kimlik kontrolü ya da üst araması yapılmadı.

Duruşmaya Dair Gözlemler

Mahkeme heyetinin Rıza Kartal (Başkan), Hasan Kahyaoğlu (üye) Rabia Selma Şentürk Akdeniz (Üye) olmak üzere üç hakimden oluştuğu, duruşmada Cumhuriyet Savcısı Şaban Yavuz’un bulunduğu gözlendi.

Katılanlar Mizbah Akdeniz, Sabri Tutuş, Zeki Şimşek, Keleş Şimşek, Erhan Avar, Ruknettin Yamuk, Aslan Şimşek, Mehmet Yerlikaya ile katılan avukatları Av. Erkan Şenses ve Av. Muhterem Süren’in; sanık Yavuz Ertürk’ün ve avukatı Av. Gözde Serengil Ezer’in duruşmada hazır bulundukları görüldü.

Duruşma salonunda ilk başta bir polis mevcutken, sonradan 7 polisin daha salona girip izleyici sıralarına oturmalarıyla salondaki polis sayısı 8’e yükseldi.

Duruşma salonu büyüklüğünün sanık ve mağdurlar açısından uygun bir oturma düzenini mümkün kıldığı, ancak ses sisteminin zayıf olması nedeniyle duruşmada sarf edilen ifadeleri duymakta zorlanıldığı tespit edildi.

İzleme yapan kişilerin varlığı herhangi biri tarafından müdahale ile karşılanmadı.

Duruşmanın sona ermesiyle birlikte özel korumaları sanığı çembere alarak herkesten önce salondan çıkardı.

Duruşmadaki Gelişmeler

Duruşma, mahkeme heyeti başkanının herhangi bir soru almadan ve taraflara herhangi bir ifadede bulunmadan katibe ara kararı yazdırmasıyla başladı. Hakim ara kararında “Tanıklarla ilgili talebe yanıt gelmemesinden dolayı talebin tekrarlanması ve duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesini”yazdırdı.

Katılan avukatı Av. Erkan Şenses, tarafların taleplerine ilişkin hiçbir soru sorulmamış olduğunu belirterek hakimin bu girişimine itiraz edince, hakim, “Ne talebi yahu. Her duruşmadan görüş alınmaz ki cevap gelmemiş,”ifadelerini kullandı. Katılan avukatlarının ısrarı üzerine hakim, “Tamam. Söyleyin ne söyleyecekseniz,” diyerek söz hakkı tanıdı.

Hakimin bu tavrı, duruşmada gerçekleşmesi muhtemel olan gelişmeleri önemsemediği izlenimi verirken, mağdurların uzun yol ve zahmetlerle çeşitli illerden Ankara’ya gitmesinin tek nedeni olan duruşmanın, daha önceki duruşmalarda da olduğu gibi 5 dakika gibi kısa bir sürede sonlanmış olması dikkat çekici noktalardan biri oldu.

Önceki duruşmalarda olduğu gibi sanığın tutuklu yargılanması talebinde bulunan katılan avukatları, dosyaya eklenmesi için İHD arşivinden alınan ve içerisinde maktüllerin kemiklerinin bulunmasına ilişkin görüntülerin bulunduğu bir CD sundu.

Sanık avukatı, sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edilmesini talep etti.

Ara kararda sanık Ertürk’ün tutuklanması talebi kabul edilmezken, bir sonraki duruşma 8 Şubat 2018 09:30’a ertelendi.


* Bu rapor, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenen “Genç İnsan Hakları Savunucularının Cezasızlıkla Mücadele için Güçlendirilmesi” projesi kapsamında yargısal uygulamanın izlenmesi amacıyla Hakikat Adalet ve Hafıza Çalışmaları Derneği ve Şırnak Barosu’nun ortak yürüttüğü Dava İzleme çalışması kapsamında hazırlanmıştır.