Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
25.11.2021

Kitap Söyleşisi: Kayıp Adalet ve Yaralı Hafıza

<< TÜM HABERLER

Kayıp Adalet ve Yaralı Hafıza kitaplarının yazarları bir araya geliyor, okuyucuyla buluşuyor. Cezasızlık kültürüne karşı yürüttüğümüz hukuk mücadelesinin bir parçası olarak, bu yıl gazeteci-yazar Gökçer Tahincioğlu ve İletişim Yayınları’nın ortaklığında iki kitaplık bir seri yayımladık. İzlediğimiz 8 dava dosyasına odaklanan serinin Kayıp Adalet: Cezasızlık ve Korunan Failler başlıklı ilk kitabı davaların hukuki boyutuna odaklanırken, Yaralı Hafıza: Kayıpları ve Kıyımları Hatırlamak ise yakın tarihte yaşanan katliamların ve kayıpların hafızadaki izini sürüyor. 

16 değerli yazarın katkısıyla hazırlanan bu kitapların yayımlanması vesilesiyle, yazarların okuyucularıyla bir araya geleceği ve hafızanın, adalet talebinin bir kaynağı olması gerektiğini gösteren bu kitapların yazın sürecini paylaşacağı bir kitap söyleşisi düzenliyoruz.

Tarih: 3 Aralık Cuma – 18:00

Yer: Postane İstanbul*

Konuşmacılar: Ali Duran Topuz, Burcu Karakaş, Kardelen Işık, Mehveş Evin, Pınar Öğünç, Sevilay Çelenk, Sibel Oral
Moderatör: Gökçer Tahincioğlu

Söyleşi etkinliğine kayıt olmak için tıklayın.

Hafıza Merkezi olarak uzun süredir Faili Belli sitesinde dava dosya notları, duruşma raporları, zaman çizelgelerini kullanarak unutturulmak, gözden kaçırılmak, kapatılmak istenilen olayların, dosyaların, davaların belleğini tutuyoruz. Bu zemin üzerinde kurgulanan bu iki kitap sayesinde izleme ve arşivlemeye yönelik mevcut çalışmalarımızı anlama, anlamlandırma ve karşı anlatı oluşturma çabasına taşımak niyetindeyiz. 

Bu söyleşi kapsamında yazarlarımız Ali Duran TopuzBurcu KarakaşKardelen IşıkMehveş EvinPınar ÖğünçSevilay Çelenk ve Sibel Oral, kitapları derleyen Gökçer Tahincioğlu moderatörlüğünde bir araya gelecek. Hakkında yazdıkları dava dosyalarına ilişkin izlenimlerini ve yazın süreçlerini anlatacak olan yazarlarımız, cezasızlığın toplumsal etkilerini, geride kalanların adalet arayışı ve tanıklıkları merceğinden konuşacak. Bu söyleşi kapsamında Türkiye’de adil bir gelecek inşası için ihtiyaç duyduğumuz yüzleşmenin nasıl gerçekleşebileceğini tartışmayı umuyoruz. 

Kayıp Adalet ve Yaralı Hafıza’yı İletişim Yayınları web sitesi üzerinden ve kitapçılardan edinebilirsiniz. 

Pandemi tedbirleri gözetilerek kısıtlı sayıda izleyicinin alınacağı söyleşiye katılmak için kayıt formunu doldurmanızı rica ediyoruz.

*Bereketzade Mah. Camekan Sk. No: 9 Galata – Beyoğlu/İstanbul