Ana içeriğe atla
Ana Sayfa

1

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1993-1995 yılları arasında işlenen faili meçhuller ve kayıplardan sorumlu tutuklu bulunan eski Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı ve Korucubaşı Kamil Atağ’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yargılanmasına Diyarbakır’da devam edildi. Mahkeme, Kamil Atağ’ı tahliye etti. Atağ’ın tahliyesi Cizre’de dün gece silah atışlarıyla kutlandı. Mağdur yakınları tedirgin.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar emekli Albay Cemal Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Hıdır Altuğ, Fırat Altın ve Adem Yakin katıldı.

Hakkında adam öldürmekten 7 kez ağırlaştırılmış hapis cezası istenen Korucubaşı Kamil Atağ tahliye edildi.

Atağ’ın tahliyesi Cizre’de taraftarlarınca gece silah atışlarıyla kutlandı.

4 yıldır tututklu olan Atağ’ın tahliyesi faili meçhul mağdurlarının ve kaybedilenlerin yakınlarınca üzüntüyle karşılandı. Mağdurlar açısından adaletin tecelli etmesine ve mahkemenin seyrine ilişkin kuşkuya neden oldu. JİTEM’e dair çok az sayıda davadan biri olan Temizöz davasındaki bu gelişme JİTEM eylemlerinin ve teşkilatın yargılanmasına ilişkin de ümitsizlik yarattı.

İstenen cezalar

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 104 sayfalık iddianamede, sanıkların TCK’nın “adam öldürmek”, “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” ve “adam öldürmeye azmettirmek” suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Cemal Temizöz’ün 9, Kamil Atağ’ın 7, Tamer Atağ’ın 2, Adem Yakin’in 7, Hıdır Altuğ’un 3, Fırat Altın’ın 6, Kukel Atağ’ın ise 1 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Sanık Temizöz’ün 1993’te Cizre’de “terörle mücadele ediliyor” görüntüsü altında “korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan bir grup oluşturduğu, grubun süreç içinde asli görevinden ayrılarak, terör örgütü PKK’ya yardım ettiğinin değerlendirildiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldıkları kişileri sorguladığı” ileri sürülen iddianamede, grubun sorgulanan bu kişilerden bir kısmını öldürdüğü öne sürülüyor.