Ana içeriğe atla
Ana Sayfa

“Albay Temizöz vd.” davası Diyarbakır’da devam ediyor. 1993-1995 döneminde Şırnak’ta 20 kişinin kaybedilmesi ve öldürülmesinden sorumlu olduğu iddiasıyla altı kişinin yargılandığı davanın 19 Ekim’deki duruşmasına TESEV’in organizasyonuyla katıldık.

Bu duruşmada 1993-95 döneminde Silopi Yankale Sınır Karakolu’nda görev yapan Astsubay Başçavuş Tufan Aras, Abdullah Efelti’nin kaybedilmesi hakkında tanık olarak dinlendi. 1995 yılında Bostancı köyüne gelen iki aracın Efelti’yi zorla aldığı ve kaybettiği iddia ediliyor. Tanık Aras olayla ilgili pek bir şey hatırlamadığını ve daha çok “kaçakçılık”la ilgili görev yaptığı için köyde olup bitenlerden haberdar olmadığını belirtti. Aras’ın birbiriyle çelişen ifadeleri dikkat çekti.

Duruşmada tutuklu sanıklar Kamil Atağ, Abdulhakim Güven, Adem Yakin ile tutuksuz yargılanan Tamer Atağ hazır bulundu. Tutuklu sanıklardan Cemal Temizöz ile Hıdır Altuğ ise katılmadı. Cizre’den davaya katılmaya gelen çoğunluğu kadın olan kayıp yakınlarının mahkeme salonundaki çokluğu dikkat çekiciydi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıkların TCK’nın “adam öldürmek”, “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak”, “teşekkül mensubu olmak” ve/veya “adam öldürmeye azmettirmek” suçlarından cezalandırılmalarını istiyor. Cemal Temizöz 9, Kamil Atağ 7, Tamer Atağ 2, Adem Yakin 7, Hıdır Altuğ 3, Fırat Altın (Abdulhakim Güven) 6, Kukel Atağ ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle yargılanıyor. Temizöz’ün yönetiminde korucu, itirafçı ve askerlerden oluşan bir grubun PKK’yla ilişkili olduğu iddiasıyla veya başka özel gerekçelerle birçok kişiyi yasadışı olarak gözaltına aldığı ve işkenceyle sorguladıktan sonra öldürdüğü belirtiliyor.

Bu davanın cezasızlığı aşmak açısından önem arz ettiğini belirten İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne (HRW) göre “Temizöz vd.” davası “devlet ile PKK arasındaki çatışmalar esnasında yaşanan ağır insan hakları ihlalleriyle bağlantılı olarak kıdemli bir jandarma subayının yargılandığı ilk dava olma özelliğini taşıyor.”