Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
04.05.2015

Mardin İHD'den Çağrı: Güneş Sosan'a Özgürlük

<< TÜM HABERLER

Mardin’in Nusaybin ilçesinde tutuklanan, 8 aylık hamile Güneş Susan ile ilgili İHD Mardin Şubesi’nin açıklaması altta sunulmuştur.

Açıklama metnini buradan indirebilirsiniz.

GÜNEŞ SUSAN’a ÖZGÜRLÜK

Güneş Susan  8.5 aylık hamile bir Kürt kadını ….

Güneş Susan Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından davet edilmesi üzerine kendi ayakları ile ifade vermeye gitmiştir.

Güneş Susan, Savcılıkça tutuklanma talebi ile gönderildiği Nusaybin Sulh Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakılmıştır.

07.05.2015 tarihinde Nusaybin C. Savcılığının itirazı üzerine dosyanın gönderildiği ‘özel yetkili’ Mardin Sulh Ceza Hâkimliği tarafından, şüpheli görülmeden, şüpheli Güneş Susan’ın sağlık durumu dikkate alınmadan hakkında ‘örgüt üyeliği’ suçlaması ile tutuklama kararı verilmiştir. Sonrasında yapılan tüm itirazlar ret edilmiştir.

Mardin ‘Özel Yetkili’ Sulh Ceza Hâkimliği, örfi, ahlaki, dini ve hukuksal tüm değerleri ayaklar altına alarak kendilerine verilmiş özel yetki ile hamile bir kadını tutuklamıştır.

  • Yargıdaki iktidar odakları değişmesine rağmen mağdurun kimliğinde bir değişiklik yok.
  • İktidarın ‘Özel Yetkili’ Sulh Ceza Hâkimlikleri hak ve hukuk dinlemeksizin mağdur kitlesi yaratmaya devam ediyor.
  • Mardin adliyesi susuyor…
  • Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı susuyor…
  • “Özel Yetkili” Sulh Ceza Hâkimliği kararlarına kimse yanlış diyemiyor…

İsnadın ağırlığı ne olursa olsun kendi ayakları ile ifade vermeye giden bir kadını tutuklama, hukuka aykırı bir karardır, hele isnadı zaman ve mekana göre değişebilecek siyasal suçlardan ise, tutuklama hangi uluslar arası sözleşmelerde, ulusal yasalarda gerekliliği olduğu yazılır…

  • Güneş Susan‘a özgürlüğünü iade edin,
  • Güneş ve küçük bebeğini derhal serbest bırakın,
  • ‘Özel Yetkili’ Sulh Ceza Hâkimliklerini derhal kaldırın!

Kararlarınız ile toplumsal barışa katkı sunun sayın karar vericiler. Toplumun vicdanında ayıplanıyorsunuz… Kınanıyorsunuz…

Güneş’in çocukları hala boykotta… Annelerini ve kardeşlerini bekliyorlar!

MARDİN İHD

26 Mayıs 2015