Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
06.12.2010

Kürt sorunun çözümü için çalışan STK'lara ilişkin bir rapor yayınladık

<< TÜM HABERLER

Anadolu Kültür’de yürüttüğümüz “Sivil Toplumun Kürt Sorununun Çözümüne Etkin Katılımı İçin Kapasite Geliştirme” projesi kapsamında bir sivil toplum kuruluşları raporu yayınladık.

Rapor Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları, insan hakları aktivistleri ve yerel inisiyatiflerin bugüne kadar ve hâlihazırda yürüttükleri çalışmalarda Kürt meselesinin toplumsal boyutuna ilişkin ne gibi çalışmalar yaptıkları üzerine yoğunlaşıyor. Bu çalışmaların hedeflenen başarıya ulaşmakta ne tür maddi, kurumsal ve yapısal engel ve eksikliklerle karşılaştığı, kurumların ne tür ihtiyaçları olduğu ve gelecekte ne tür çalışmalar yapmayı planladıkları araştırdığımız bir diğer konu.

İstanbul ve Diyarbakır’da görüştüğümüz sivil toplum kuruluşlarını belirlerken en önemli kriter olarak Kürt sorununun toplumsal tezahürlerine ilişkin çalışmalar yapmış olmalarını aldık. Toplumsal cinsiyet, çocuk, yoksulluk ve zorunlu göç meseleleriyle ilgili çalışan STK’ları listemize mutlaka dâhil etmeye çalıştık. Diyarbakır ve İstanbul olmak üzere toplam 28 kuruluşla derinlemesine görüşmeler yaptık.

Görüşme raporuna buradan ulaşabilirsiniz.