Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
15.12.2022

Çevrimiçi Çalıştay: Çocuk ve Gençlere Yönelik Çatışma Kaynaklı Hak İhlallerini Hafızalaştırmak

<< TÜM HABERLER

Hafıza Merkezi olarak çocuk ve gençlere yönelik çatışma kaynaklı hak ihlallerinin hafızalaştırılması üzerine farklı deneyim ve yaklaşımları tartışacağımız bir çalıştay düzenliyoruz. Çalıştay, 22 Aralık Perşembe günü saat 15.00 – 18.00 arasında çevrimiçi olarak düzenlenecek. Simültane tercüme sağlanacaktır.

Kayıt olmak için tıklayın.

Bağlam

Çocuk ve gençlerin haklarını etkileyen çatışma kaynaklı ihlallerinin, adalet ve demokrasi açısından ciddi sonuçları var. Çatışmalar, giderek daha fazla ülkede siviller ve askeri aktörler arasındaki ayrımı bulanıklaştırarak çocuk ve genç haklarının farklı şekillerde ihlal edilmesine yol açıyor.

Mağdurlara, hayatta kalanlara ve yakınlarına ses vermek, onların ihtiyaç ve beklentilerini anlamak ve deneyimlerini anmak, çatışmalardan etkilenen coğrafyalarda adalet mücadelesi ve uzlaşma süreçlerinin temel unsurları. Fakat çocukları ve gençleri bu süreçlere aktif olarak dahil etmek belirli zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu zorluklar, çocuk ve gençlerin hassasiyetleri ile özel ihtiyaçlarının yanı sıra onam, görünürlük ve bilgi paylaşımına ilişkin mevcut yasal çerçevelerle de bağlantılı. Onarıcı adalet perspektifinden bakıldığında, çocuk ve genç hakları ihlallerine yönelik yenilikçi yaklaşımlar, yalnızca bu metodolojik zorluklara uygun çözümler üretmekle kalmıyor, aynı zamanda mağdurların ve hayatta kalanların hakikat ve adalet arayışının özneleri olarak kabul edildiği, deneyim paylaşımı, hafızalaştırma ve dayanışma için yeni alanların da açılmasını sağlıyor.

Amaç

Her bağlamın şartları kendine özgü olsa da, hafızalaştırma ve onarıcı adalet alanlarında çatışmalardan etkilenen farklı bölgelerden deneyimlerin paylaşılması, bu girişimlerin karşılaştığı metodolojik ve politik zorlukları anlamak ve ele almak için önemli. Farklı ülkelerden aktivistleri ve uzmanları bir araya getiren bu çevrimiçi çalıştayın amacı:

  • Çatışma kaynaklı çocuk ve genç hakları ihlallerini anma konusundaki deneyimleri, uygulamaları ve zorlukları paylaşmak,
  • Bu hafızalaştırma çabaları ile adalet ve uzlaşma mücadelesi arasındaki ilişkiyi araştırmak
  • Çatışma ve şiddetin hüküm sürmeye devam ettiği bağlamlarda hafızalaştırma çalışmalarının imkan ve anlamlarını sorgulamak.

Program

15.00-15.10 — Giriş

15.10-15.45 — Belgeleme ve Hafızalaştırma: Amaçlar, Yöntemler ve Zorluklar

  • Ezgi Koman — FİSA Çocuk Hakları Merkezi
  • Bekim Blakaj — Humanitarian Law Center, Kosova
  • Derya Bozarslan — Bağımsız Araştırmacı
  • Amina Krvavac — Saraybosna Savaş Çocukluğu Müzesi, Bosna Hersek

15.45-15.55 — Ara

15.55-18.00 — Hafıza Çalışmalarında Çocuk ve Gençlerin Rolü

Kayıt olmak için tıklayın.


* Bu çalıştay, Hafıza Merkezi’nin Olof Palme International Center işbirliği içinde yürüttüğü Türkiye’de Barış Savunuculuğunu Güçlendirmek projesi kapsamında düzenlenmektedir. 

** Görsel alanda kullandığımız illüstrasyon sanatçı Klasja Habjan'ın The Greats projesi için yaptığı tasarımdan alınmıştır.