Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
14.07.2023

Gözlem Raporu: Cumartesi Anneleri/İnsanları’na polis şiddeti

<< TÜM HABERLER

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 8 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirdiği 954. hafta buluşmasına yönelik polis müdahalesini insan hakları örgütleri olarak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) standartlarına riayet ederek gözlemledik ve yaşanan ihlalleri raporladık. Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütü ile birlikte yürüttüğümüz bu ortak izleme çalışmasını, Galatasaray Meydanı üzerindeki hukuki dayanaktan yoksun abluka kaldırılana kadar her hafta sürdürmeyi planlıyoruz.

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın Galatasaray Meydanı’ndaki buluşmalarını ve bu buluşmalara yönelik engellemelerde ortaya çıkan hak ihlallerini 10 haftadır gözlemleyen kurumlar, idari makamların Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Maside Ocak ve Gülseren Yoleri kararlarını uygulamamakta ısrarcı olduklarını ve kayıp yakınlarının maruz bırakıldıkları hak ihlallerinin kronik bir hal aldığını tespit etmiştir. Yetkililerin Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yönelik tutumlarından kaynaklanan ihlaller, gözaltında kaybedilen yakınları için adalet talep eden Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın asli talebini görünmez kılmaktadır.

Polis, Cumartesi Annesi Hanife Yıldız’ın kaybedilmiş oğlunun fotoğrafını yırttı

Bu duruma ek olarak, 951. haftadan itibaren olduğu gibi 954. hafta buluşması da Beyoğlu Kaymakamlığı’nın doğrudan Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yönelik aldığı yasaklama kararı ile engellendi. Resmî Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’e aykırı şekilde Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli yerine Şişli Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya tarafından imzalanan yasaklama kararına istinaden gözaltına alınan Cumartesi Anneleri/İnsanları’na hem gözaltına işlemi sırasında hem de gözaltı süresince polis tarafından fiziksel şiddet uygulandı. 8 Temmuz günü düzenlenmek istenen buluşma sırasında gözaltına 31 kişiden bazıları gözaltı aracında bekletildikleri süre zarfında kötü muameleye uğradı, bazılarına ise sözlü olarak küçük düşürücü hitaplarda bulunuldu.

Gözlemcilerin Cumartesi Annesi Hanife Yıldız ile serbest bırakılmasının ardından yaptığı görüşmede, sağlık kontrolü sırasında “Siz benim düşmanımsınız” diyen bir kadın polisin, Yıldız’ın 23 Şubat 1995 tarihinde İzmir’de gözaltında kaybedilen oğlu Murat Yıldız’ın fotoğrafını yırttığı öğrenildi.

► Gözlem raporunu okumak için tıklayınız.

Tüm gözlem raporları:

  • 944. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 945. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 947. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 948. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 949. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 950. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 951. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 952. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.
  • 953. Hafta Gözlem Raporu’nu okumak için tıklayın.